Karel Gott podlehl akutní leukémii. Odešel v tichosti v kruhu své milované rodiny

Těsně před půlnocí zemřel legendární zpěvák, Zlatý hlas z Prahy, Karel Gott. Muž, který prorazil nejen doma, ale i v zahraničí trpěl akutní leukémií, která u něho propukla několik let po léčbě rakoviny mízních uzlin. Jeho život byl stejně pestrý jako písně, které nabízel svému publiku. Ne vždy měl, ale na růžích ustláno.

Zprávu o úmrtí Karla Gotta potvrdila médiím jeho manželka. „S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ uvedla Ivana Gottová.

Nejprve toužil být malířem, když to nevyšlo, vrhl se do učení a následně nastoupil do tehdejšího ČKD. Při práci ale začal po večerech poloprofesionálně vystupovat po nejrůznějších hudebních kavárnách, což se s prací, která se odehrávala v normální denní dobu, absolutně neslučovalo.

Už v té době, bavíme se o konci padesátých let, existovaly talentové soutěže. V těch ale Gott kupodivu příliš nezářil. Ovace mu přinesla až éra swingu, která nastala o pár let později. V roce 1957 začíná studovat Pražskou konzervatoř, kterou nejprve studoval v normálním denní režimu a následně pokračoval dálkově.

Jaké byly největší milníky Gottovy kariéry?

Jedním z těch velkých milníků bylo angažmá v pražském hudebním divadle Semafor, do kterého naskočil v šedesátých letech. Díky němu získal zkušenosti na scéně. Dobrý zpěvák podle Gotta měl totiž publiku nabídnout nejen svůj čistý hlas, ale také kus hereckého nebo tanečního umu.

Fenomén Gott, co jste o něm možná nevěděli

Pak následovalo divadlo Apollo. Klíčový byl také rok 1967, kdy měl možnost vycestovat do amerického Las Vegas. Mimochodem, tam si zažil opravdu zajímavá představení, když každý večer bavil publikum, pokaždé jinými písněmi v třicetiminutových vystoupeních. Odtud také přišla nová inspirace na jakousi „one man show“, kdy toužil publikum bavit hned několik hodin po sobě. Ale právě Amerika se několikanásobnému Zlatému slavíkovi málem stala osudnou.

Gott měl totiž příležitost emigrovat a asi by to byl i udělal, ale nakonec se vrátil do vlasti české i na intervenci tehdejší komunistické vlády. V Americe strávil sedm krásných měsíců.

Doslova obřím milníkem byla píseň Lady Carneval. Ta Gottovi přinesla nejen lásku fanoušků, ale slávu doslova po celém světě, byla totiž přeložena do 36 různých jazyků. Napsali ji Karel Svoboda s Jiřím Štaidlem. „Koupili jsme si litr myslivce, pili jsme a udělali jsme dobře. Najednou Jirka vyřkl dvě slova: Lady Carneval. Já sedl ke klavíru a za deset minut bylo hotovo. A stal se z toho šlágr, protože ta melodie má silnou pasáž, která se vám už provždy zavrtá do hlavy. Má i silné slovo, které je jako zápalka,“ vzpomínal kdysi Karel Svoboda.

Karel s ní pak zabodoval na soutěži v Riu de Janeiru. A protože tahle první spolupráce chlapcům vyšla, pokračovali v ní i nadále. Sám Karel často říkal, že právě šedesátá léta byla na dobré písničky přímo požehnaná. A to bylo také období zpěvákovy největší slávy.

Na začátku devadesátých let chtěl jít do důchodu. Jeho rozlučkové turné bylo ale tak skvělé, že se nakonec rozhodl neskončit. Celou dobu, kdy byl Gott na výsluní zůstával pokorný a svých fanoušků si velmi vážil.

Dnes, 15:40
Náborový pesimismus firem se obrací k lepšímu, do konce roku firmy nepředpokládají velké otřesy. Vyplývá...
Dnes, 13:40
Zámek Nelahozeves nalezneme na levém břehu Vltavy, necelé tři kilometry severně od Kralup nad Vltavou....
Dnes, 11:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
meditace
Dnes, 11:40
Mnoho lidí ve svém životě přijde do bodu, kdy začnou přemýšlet nad velkou změnou, nad...
Dnes, 10:20
Víno s bylinkami se pro utužení kondice používalo již ve starověku. Víte, že vinná réva...
Dnes, 08:59
S odchodem režiséra Jiřího Menzla, nejmladšího z představitelů takzvané nové filmové vlny 60. let, se...
Dnes, 08:40
Komerční článek
Mnohé obce a města nyní řeší, které projekty elektronizace mají pro jejich organizaci smysl, a...
Dnes, 08:11
V českých mediálních luzích a hájích pravděpodobně jen těžko najdeme někoho podobného, kdo by byl...
Včera, 15:40
Náhrobek, popsaný hebrejskými písmeny a pokrytý kamínky, je velmi zvláštní a velmi často navštěvované místo....
Včera, 13:40
Důležité je zde všechno. Autentický hlas, zpěv, pohyby, mimika, gesta, hudební nástroje. Ale ze všeho...
Včera, 11:40
Téměř osmdesátky se dnes dožívá legendární horolezec Reinhold Messner a to, co zažil, by vydalo...
Reklama