Karlovarská TOP09 chce hejtmana pro ODS/KDU-ČSL a rychle koalici. S Kulhánkem jim dochází trpělivost

18.11.2020
Jan Štoll

TOP 09 v Karlovarském kraji přijalo návrh ODS/KDU k vytvoření krajské koalice ve složení ODS/KDU-ČSL, STAN/TOP09/KOA/VPM, PIRÁTI, VOK, SNK1, MÍSTNÍ a obsazením funkce hejtmana a jednoho radního nominantem ODS/KDU-ČSL.

Pro jednání o koalici s občanskými demokraty a lidovci, tak vytváří podobně významnou pozici, jako jim nabídlo Hnutí ANO.

„My to bereme jako vstřícný krok abychom opravdu apelovali na to, ať konečně odblokujeme jednání. Jednáme ve prospěch občanů kraje,“ řekl předseda karlovarské TOP09 Lukáš Otys.

TOP 09 bere tento krok jako poslední díl skládačky, který umožní sestavit funkční vedení kraje s ohledem na shodu v programu a koaliční smlouvě.

Do boje o křeslo Karlovarského hejtmana vstoupil další silný hráč. Předseda ODS Petr Fiala má jasno

„Je to stanovisko TOP 09 a teď je to samozřejmě k diskuzi. Členská základna usoudila, že je třeba spolknout animozity a je naší povinností abychom kraj spravovali,“ dodal Otys.

Lídr „21“ Petr Kulhánek ale zatím trvá na svém, STAN bude chtít hejtmana nominovat.

„Diskutujeme o tom, on s tím nesouhlasí, dál budeme jednat,“ říká Lukáš Otys.

Přesto, že už Kulhánek při vyjednávání selhal, dále blokuje jednání a týdny pokračuje v neplodných politických tanečcích ve snaze uhrát křeslo hejtmana.

Kulhánek a STAN selhali, přesto vytváří dojem, že se rýsuje většinová koalice s ODS/KDU-ČSL

„My máme se Starosty a nezávislými koaliční smlouvu, kterou jsme uzavřeli před volbami, v tuhle chvíli není důvod ji nějak narušovat. Chceme být konstruktivní,“ řekl šéf karlovarské TOP 09 Otys.

„V případě dalšího trvání patové situace, budeme diskutovat v členské základně i jiné možnosti, ale rozhodnutí bude vždy opřeno o hlasování krajského výboru, tak jako v případě tohoto stanoviska,“ dodal jednoznačně Otys.

Jak dlouho bude kraj čekat na nové vedení je zatím ve hvězdách. Jisté je, že ho čeká těžké období v souvislosti s pandemií COVID-19, ale také s plánovaným útlumem těžby uhlí, jak připomněla TOP09.Nepřehlédněte