• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Karlovarské asistenční centrum začalo fungovat na nábřeží Jana Palacha

  10.11.2022
  Roman Kořinek

  Karlovarské asistenční centrum na pomoc ukrajinským uprchlíkům (KACPU) ode dneška funguje na novém místě – v bývalé škole na nábřeží Jana Palacha. Doteď nevyužívaná budova je kapacitně i dispozičně vhodnější než dosavadní prostory, navíc je ve středu města. Přestěhováním centra do větších prostor se chce Karlovarský kraj připravit na případnou větší vlnu běženců v zimních měsících, informoval hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Nové centrum navštívily dopoledne desítky lidí.

  Doteď KACPU sloužilo v depozitáři krajské knihovny v areálu krajského úřadu na okraji města. „Vzhledem k nevyhovujícím prostorám a po dohodě s městem Karlovy Vary jsme se domluvili na využití bývalé školy na Nábřeží Jana Palacha. Mělo by fungovat nadále jednak pro nově příchozí uprchlíky, tak i pro uprchlíky, kteří tady už jsou, ale potřebují administrativní pomoc. Od 1. ledna bude centrum fungovat i na prodlužování dočasné ochrany,“ řekl hejtman.

  Jediné centrum v kraji bude pracovat vždy v pondělí, středu a pátek, kromě svátků, od 8:00 do 15:00. Uprchlíci si v něm mohou zařídit veškerou agendu spojenou s příchodem do ČR. Využít ho mohou i v případě, když potřebují vyřídit změnu ve statusu dočasné ochrany, změnu ubytování či potřebují vyjet na Ukrajinu. K dispozici je zde také vyhrazené parkování. Lidé z Ukrajiny zde mají stále zajištěnou možnost setrvat i v době, kdy se neregistruje. Centrum dokáže odbavit několik stovek lidí denně.

  Uprchlické centrum v Karlovarském kraji začalo po vypuknutí války na Ukrajině sloužit v karlovarské KV Areně, která dokázala odbavit přes 1000 běženců za den. Na jaře přicházelo do regionu až několik stovek migrantů denně. KV Arenu využívali lidé i jako dočasné ubytování. S opadnutím uprchlické vlny se kraj rozhodl v létě centrum přemístit do depozitáře knihovny.

  Od začátku ruské agrese na Ukrajině prošlo centrem přes 17.700 uprchlíků, reálně jich v kraji pobývá podle odhadů asi polovina. Ubytování zprostředkovali pracovníci centra téměř 5500 lidem. Denní návštěvnost se ve dnech, kdy jsou v provozu agendy, drží okolo stovky.

  Karlovarský kraj vynaložil na pomoc uprchlíkům z krajského rozpočtu zhruba 230 milionů korun. Náklady podle hejtmana téměř zcela pokryly příspěvky od státu. Dále kraj vložil na pomoc válkou zasažené Ukrajině pět milionů korun do veřejných sbírek.

  Zdroj: kr-karlovarsky/čtk  Nepřehlédněte