Mračková Vildumetzová: Hejtman by měl převzít osobní zodpovědnost za rekonstrukci Císařských lázní

Vestavba koncertního sálu do Císařských lázní v Karlových Varech stále rozděluje krajské zastupitelstvo. Zatímco vedení kraje zvažuje změnu projektu na interiérový sál s pevnou střechou, opozice za ANO varuje před možností, že by kraj mohl přijít o dotace od státu.

„Projektová dokumentace uvažovala atrium jako exteriérový prostor, to znamená s velmi limitovanou možností využití podle počasí. My jsme i s ohledem na to, že architekt Hájek představil vestavbu víceúčelového koncertního sálu, zvážili možnost, že by se atrium stalo interiérovým prostorem, a tím jsme tak zvýšili užitnou hodnotu této národní kulturní památky,“ popsal motivaci kraje k případné změně projektu hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

Rekonstrukce Císařských lázní je rozsáhlou zakázkou, která nemá v Karlovarském kraji obdoby. „Jedná se projekt, na který se čekalo více jak dvacet let. Mnoho let se připravoval. Jen Karlovy Vary utratily za změny v projektu 65 milionů. Nekonečně se pak projednával, schvaloval a řešil po finanční stránce. A nakonec se hlavně díky úsilí předchozí vlády kraje začal realizovat,“ přiblížila genezi Císařských lázní poslankyně a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová.

Právě ona stála za přípravou celého projektu. Jenže politický kolotoč se po podzimních volbách začal točit jiným směrem a kroky nové vládní koalice ji znepokojují.

„Revitalizace objektu Císařských lázní probíhá už rok a půl. Máme na stavbu kladné závazné stanovisko orgánu památkové péče, máme pravomocně vydané stavební povolení, máme podepsanou smlouvu o dílo se zhotovitelem, máme vydané rozhodnutí o dotaci a jasný termín, kdy musí být rekonstrukce dokončena. A to na začátku roku 2023. Místo toho, aby proces rekonstrukce současné krajské vedení pouze kontrolovalo, začíná celý výsledek nebezpečně komplikovat,“ pokračovala dále opoziční zastupitelka.

Hejtman na pondělním zastupitelstvu opakovaně zdůraznil, že veškeré kroky dělá kraj tak, aby se nedostal do střetu se zákonem o veřejných zakázkách nebo s podmínkami přidělení čtyřsetmilionové dotace od ministerstva kultury. Mračková Vildumetzová, ale zopakovala, že kraj práce na rekonstrukci zastavil.

„Chtěla jsem, aby pan hejtman převzal za projekt plnou, zodpovědnost, a to včetně toho, aby v případě nezdaru dal svou funkci k dispozici. Odmítl to, což mě ale konkrétně u něj nepřekvapilo. V minulosti už selhal několikrát. Svědčí o tom například prázdná kasa karlovarského magistrátu, kde působil osm let. Takže si i tentokrát nechává otevřená zadní vrátka, jak už se to za ty roky v politice naučil,“ dodala zastupitelka.

Oprava národní kulturní památky bude stát 829 milionů korun. Začala v prosinci 2019 a má trvat 3,5 roku. Kraj na opravu vyčlenil ze svého rozpočtu 350 milionů korun, dalších 100 milionů by mělo jít postupně z rozpočtu města Karlovy Vary. Zbývající část by mělo poskytnout ministerstvo kultury.

hpl/ČTK

7.5.2021
Vládnoucí koalici Karlovarského kraje stačilo jen pár měsíců na to, aby porušila snad všechny zásady...
5.5.2021
Výběrová řízení bývají mnohdy terčem kritiky a spekulací ze strany opozice. Někdy bývají zrušena, jindy...
3.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
3.5.2021
„Zastupitelé děkují všem, kteří pomáhali a pomáhají bojovat proti pandemii,“ tak zní oficiální díky od...
21.4.2021
Karlovarský kraj si bez výběrového řízení najal společnost AQE, která má kraji vyjednat alokaci peněz...
16.4.2021
Už na konci května se mohou obyvatelé a návštěvníci města těšit na další ročník karlovarského...
12.4.2021
Karlovarský kraj řeší vážný problém ohledně rekonstrukce Císařských lázní. Hejtman Petr Kulhánek rozhodl o pozastavení...
8.4.2021
Hasiči v Karlovarském kraji rozvezli 105 tisíc antigenních testů určených pro školy. Distribuovat je budou...
7.4.2021
V krajské nemocnici v Karlových Varech zahájilo provoz Centrum diagnostiky a léčby bolestí hlavy. Kromě...
6.4.2021
Prudká změna počasí odsunula letošní začátek blokového čištění komunikaci v Karlových Varech. Místo úklidu tak...
1.4.2021
Město Karlovy Vary dnes nechalo vydezinfikovat dočasnou ubytovnu, kde trávili izolaci lidé bez přístřeší nakažení...
Reklama