Situace v Karlovarském kraji je jiná než ve zbytku republiky. Chtějí požádat o pomoc vojáků

Karlovarský kraj chce požádat Armádu ČR o pomoc se zvládnutím nákazy koronavirem mezi pacienty a zaměstnanci Nemocnice Mariánské Lázně, kde jsou i lůžka následné péče. Připraví také možnost testování pro pendlery dojíždějící za prací do Německa, kteří potvrzení o bezinfekčnosti podle posledního nařízení vlády potřebují, ale nemají kde si ho udělat, vyplynulo z jednání krizového štábu Karlovarského kraje.

Krizový štáb svolal v neděli hejtman Petr Kubis (ANO) kvůli výraznému zvýšení počtu nakažených v Karlovarském kraji, uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková. Kraj má v posledních dnech největší nárůst počtu nakažených ze všech krajů České republiky. Od pátku přibylo 49 pozitivně testovaných. Nejvíce nakažených je na Chebsku, celkem 219 lidí, o 17 více než v sobotu. Počtem nakažených na počet obyvatel patří Chebsko mezi nejpostiženější okresy v zemi.

Počet nakažených koronavirem se zvýšil aktuálně především v Nemocnici Mariánské Lázně, kde jsou i lůžka následné péče. V sobotu tam bylo 17 nakažených mezi pacienty i zaměstnanci. „Jsme domluveni se zástupci mariánskolázeňské nemocnice, že je v pondělí dozásobíme, dostanou celoobličejové masky, které lze opakovaně dezinfikovat. Dalším krokem bude také to, že oslovíme Ústřední krizový štáb ČR, aby na pomoc do Nemocnice Mariánské Lázně vyslal vojáky,“ uvedl Kubis.

Kraj také připravuje možnost testování na nákazu koronavirem pro samoplátce, což by mohlo usnadnit situaci pendlerům, kteří se nyní podle nařízení vlády budou muset od dneška prokazovat na hraničních přechodech negativními testy. „Budeme garantovat od úterý 28. dubna v Karlových Varech kromě už probíhajících odběrů indikovaných praktickým lékařem a hygienikem místa pro samoplátce v odběrovém stanu v areálu Nemocnice Karlovy Vary. Zavedeme objednávkový systém pro zájemce, kteří se po objednání budou moci dostavit k provedení odběru. Přesný postup zveřejníme na stránkách kraje i nemocnice,“ uvedla primářka urgentního příjmu karlovarské nemocnice Dagmar Märzová.

Postupně do běžného provozu. Sklárna Moser začne připravovat i nové kolekce

V souvislosti se zavedením systému takzvané chytré karantény pomáhá epidemiologům v kraji osm mediků z Univerzity obrany. Přesto opět Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje upozornila na nedostatek epidemiologů. „Navrhuji, abychom oslovili ministerstvo zdravotnictví, ať co nejdříve posílí krajskou hygienu o epidemiologa. Situace v našem kraji je skutečně jiná než ve zbytku republiky, tak ať stát koná,“ zdůraznil krajský radní Jan Bureš (ODS).

vera/čtk

27.10.2020
Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary,...
23.10.2020
Města v Karlovarském kraji obnovují dovoz potravin pro seniory, kteří žijí osaměle nebo jsou v...
19.10.2020
V Karlovarském kraji začne ode dneška fungovat druhé zařízení pro pacienty nakažené covidem-19, pro které...
16.10.2020
Pokus o sestavení široké koalice v Karlovarském kraji nevyšel. I nadále se tak o sestavení...
7.10.2020
Noví učitelé v Karlovarském kraji mohou získat náborový příspěvek. Kraj tím chce pomoci řešit problém...
6.10.2020
V Chebu vznikne příspěvková organizace Správa sportovišť města Chebu, která bude spravovat velká městská sportoviště....
4.10.2020
Volební výsledky v Karlovarském kraji umožňují vznik koalice i bez vítězného ANO. Musely by se...
4.10.2020
Vřesová mívá nízkou volební účast tradičně. Letos ze 316 voličů přišlo volit jen 43 lidí....
4.10.2020
Nejvíce přednostních hlasů získala v Karlovarském kraji Jana Mračková Vildumetzvá (ANO). Bývalé hejtmance a současné...
3.10.2020
Krajské volby v Karlovarském kraji vyhrálo ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má celkem...
Reklama