Začala finální oprava síně Vřídelní kolonády, náročná bude i výroba skleněné pyramidy do střešního prostoru

Vrátit co nejdříve tryskající Vřídlo do původního prostoru a nabídnout tak turistům standardní užívání pramene či relaxaci v příznivém klimatu vnitřního vývěru Vřídla. To je primárním úkolem vedení karlovarské radnice, která vyhlásila vítěze výběrového řízení a předala mu staveniště. Dodavatelská firma má stavební práce na Vřídelní kolonádě ukončit nejpozději v únoru příštího roku.

„Zásadní pro nás byla sanace konstrukce oddělující technologickou část v podzemí Vřídla od síně s výtryskem. Právě havarijní stav této konstrukce si vyžádal uzavření nejatraktivnější části kolonády. Do podzemního prostoru jsme nechali nainstalovat novou akumulační nádrž. Při sanaci jsme vsadili na konstrukce a materiály, které jsou odolnější než původní z dob výstavby objektu,“ popisuje již skončenou část rekonstrukce náměstek karlovarské primátorky Petr Bursík (ODS).

Podle něj byla důležitá například volba typu betonu, neboť ten je postupně narušován agresivními výpary z vřídelní vody, což bylo hlavním důvodem toho, že musela být v minulosti Vřídelní kolonáda postupně uzavřena.

„Nyní se pozornost bude upírat k finální fázi opravy vřídelní síně. Zbývá osadit novou vřídelní mísu, dokončit podlahu haly, nainstalovat obvodové prosklení a repliku degradované skleněné koruny výtryskové haly,“ doplňuje Helena Kyselá, mluvčí karlovarského magistrátu.

Ta dále uvedla, že jakmile bude Vřídelní kolonáda opravena, bude odstraněn provizorní venkovní výtrysk Vřídla.  Důvodem je technický stav betonové mísy, která byla vytvořena a od počátku zamýšlena jen jako provizorium a po pěti letech provozu je popraskaná a není možné ji bez nákladných oprav zachovat.

Nová vnitřní fontána Vřídla bude tvořena nerezovou vanou, kterou bude lemovat prstenec z kamenů. Ty budou ještě před usazením pokameněny vřídelní vodou a získají tak typickou patinu. Technicky náročná pak bude obnova prosklené kopule kolonády.

„Vybrat vhodné výplně byla doslova alchymie. Projektant při tvorbě dokumentace spolupracoval s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, která podrobila vzorky původního zasklení laboratorním pokusům. Ty ukázaly, že stávající sklo je již za hranicí své životnosti, hrozí u něj samovolný lom a je v podstatě nemožné vrátit zdánlivě zachované části zpět. Zamýšlená výměna skel byla konzultována s člověkem, který kdysi byl u výroby původního zasklení. Nové výplně vyrobí firma, která se podílela i na rekonstrukci Národního muzea. Dokáže mimo jiné i na základě 3D scanu původního skla vyrobit nový plášť kopule, opatřit jej speciálním nátěrem a garantovat životnost na 80 let. Výroba a finální podoba skla bude samozřejmě probíhat v úzké spolupráci s památkáři,“ uzavřel Petr Bursík s tím, že náklady na druhou fázi rekonstrukce činí 31,4 milionu korun a termín dokončení byl stanoven na únor 2022.

Zdroj: vz/mmkv

Dnes, 10:52
Areál, který má sloužit k testování autonomních vozidel jedné z nejznámějších světových automobilek, by se...
Dnes, 09:37
Zápas, kterému je přezdíváno podkrušnohorské derby, bude pro domácí celek Energie druhým přípravným střetnutím na...
Dnes, 08:53
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 08:53
Kabelku zavěšenou na nákupním vozíku zapomněla devětasedmdesátiletá seniorka v jednom ze sokolovských obchodních domů. Když...
Dnes, 07:38
Lázeňské město, které bylo před několika dny zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO, chce být...
Včera, 13:20
Bez předchozího upozornění a hlavně uprostřed letních prázdnin a dovolených zaslal hejtman Karlovarského kraje Petr...
Včera, 11:31
Výročí sto třiceti let, které uplynuly od návštěvy významného amerického novináře, spisovatele a humoristy Marka...
Včera, 10:56
Radnice některých obcí a měst v Karlovarském kraji stále dostávají stížnosti obyvatel na neposekanou trávu....
Včera, 07:43
Zakotvená kánoe na břehu řeky Ohře lákala v centru Karlových Varů sedmadvacetiletého zloděje natolik, že...
3.8.2021
Celkem sedmnáct politických stran, politických hnutí a koalic bude v Karlovarském kraji usilovat o hlasy...
3.8.2021
Příjemné a vřelé přijetí se dostalo stříbrné olypijské medailistce z Tokia, tenistce Markétě Vondoušové na...
Reklama