Karlovarský výrobce respirátorů zaznamenal pokles poptávky

19.10.2021
Roman Kořinek

Výrobce respirátorů, společnost Refil z Karlových Varů, která specializuje na výrobu ochranných pracovních pomůcek, stále dodává respirátory i kvůli ochraně proti covidu-19. Loni na jaře firma kvůli epidemii koronaviru výrazně zvýšila produkci respirátorů, měsíčně jich vyrobila statisíce. V poslední době ale zájem mírně klesl, výrobce již nedodává ochranné pomůcky do státní sféry, uvedl obchodní ředitel Jan Česák.

Firma loni na jaře z důvodu nedostatečných státních zásob ochranných pomůcek začala dodávat respirátory ministerstvu zdravotnictví. Největší zájem byl o respirátory třídy FFP3, společnost proto zvýšila jejich produkci téměř třicetinásobně, až na 35.000 kusů týdně. Kvůli zvýšené výrobě této ochranné pomůcky musela částečně omezit výrobu respirátorů nižších kategorií. Zájem projevil také Karlovarský kraj, který od společnosti odkoupil přes tisíc respirátorů pro své nemocnice.

Karlovarský výrobce respirátorů již nedodává ochranné pomůcky státu ani kraji. Hlavními odběrateli jsou české firmy, klienty má ale po celé Evropě. Respirátory firma stále dodává i do nemocnic a sociálních zařízení.

„Prioritně našimi hlavními odběrateli jsou ti, kteří používají respirátory jako pracovní ochranu, plus prodáváme respirátory k účelům ochrany před covidem, tedy zdravotním účelům,“ řekl Česák. Největší zájem je podle něj dlouhodobě o respirátory typu FFP2.

V souvislosti s větší produkcí firma loni zvýšila počet zaměstnanců na 30. Do budoucna chce investovat do výroby, konkrétně do nové automatizované výrobní linky. V plánu má také nové produkty.

Česká firma Refil se specializuje na výrobu filtračních polomasek proti částicím, neboli respirátorů pro technické využití. Byly vyvinuty a testovány pro použití i v náročných pracovních podmínkách, například v hlubinných dolech. Na českém trhu působí od roku 1993, sídlo má v Karlových Varech. Podle poslední účetní uzávěrky firma v roce 2020 významně investovala. Největší investicí byla nová výrobní linka na výrobu respirátorů za 22,3 milionu korun.

Zdroj: čtk

 


Témata:

Nepřehlédněte