Karlovarští celníci opět zabavovali nezdaněný alkohol a cigarety

19.8.2022
Roman Kořinek

Karlovarští celníci zajistili při kontrolách provozoven od začátku prázdnin 170 litrů alkoholu, více než 17 000 kusů cigaret či zahřívaného tabáku a téměř 800 g tabáku do vodní dýmky.  Podle tiskové mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj Lenky Havelkové kontrolovali celníci nejen značení alkoholu kontrolními páskami, ale také to, zda prodejci mají k těmto vybraným výrobkům doklady prokazující jejich zdanění a zda jsou tabákové výrobky opatřeny správnou nálepkou.

„Karlovarští celníci mimo jiné kontrolují skladování a prodej zboží nejen na tržnicích, ale i v kamenných provozovnách a prodejnách. Nejčastěji se při kontrolách setkávají s prodejem výrobků porušujících práva duševního vlastnictví, prodejem neznačených či nesprávně značených tabákových výrobků, nebo prodejem alkoholu bez dokladů,“ vysvětluje tisková mluvčí.

Od začátku prázdnin provedli celníci v Karlovarském kraji osmadvacet kontrol, z nichž byla téměř polovina pozitivních. V prodejnách karlovarského regionu zajistili 325 lahví (170 litrů) alkoholu, ke kterým kontrolované osoby nepředložily doklady prokazující jejich zdanění v souladu s ustanovením zákona o spotřebních daních.

„Hlídky se také zaměřily na kontroly prodeje tabákových výrobků. Zajistili více než 17 000 kusů cigaret a zahřívaného tabáku, jež byly značeny neplatnou tabákovou nálepkou, či nebyly značeny vůbec. Při poslední kontrole navíc našli téměř 800 g tabáku ke kouření do vodní dýmky bez tabákové nálepky. Zboží prodejci ukrývali nejen v regálech či pod pulty mezi dalším zbožím, ale také ve skladech v různých skříňkách a regálech, kde tabákové výrobky odhalil i náš služební pes Green, který se se svou psovodkou na některých kontrolách také podílel,“ doplňuje dále Lenka Havelková.

Obchodníci mohli tabákové výrobky s tabákovou nálepkou s nižší sazbou daně označenou písmenem „F“ skladovat či prodávat do 31. března 2022. Od začátku dubna bylo možné skladovat a prodávat pouze tabákové výrobky s novým označením písmenem „G“, se správnou výší spotřební daně. U zahřívaného tabáku byla lhůta skladování a prodeje do 30. června 2022.

„Zajištěné cigarety i tabák budou zničeny pod celním dohledem. Porušení subjektů budou celníci dále řešit ve správním a daňovém řízení,“ uzavřela tisková mluvčí.

Zdroj: vz/cukkNepřehlédněte