Karlovarští policisté učili chodce používat reflexní prvky

18.10.2021
Roman Kořinek

Do ulic Karlových Varů vyrazili dnes brzy ráno policejní preventisté, kteří se zaměřili na viditelnost chodců. Akci nazvanou „Vidíme se“, připravili policisté Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje ve spolupráci s BESIPem a byla záměrně prováděna v přilehlých částech Karlových Varů, kde lidé procházejí špatně osvětlenými místy.

„Každý den dochází na silnicích k vážným dopravním nehodám, přičemž příčinou může být i nedostatečná viditelnost. Při snížené viditelnosti jsou těmi nejzranitelnějšími právě chodci. Cílem této preventivní akce je naučit chodce používat reflexní prvky. Pro svoji větší bezpečnost by měli chodci používat především reflexní materiály, díky kterým jsou viditelní v dostatečném předstihu a ostatní účastníci silničního provozu na ně mohou včas zareagovat. Reflexní prvky mohou za zhoršené viditelnosti snížit účast chodce na smrtelné nehodě až desetkrát,“ vysvětluje policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Podle jejích dalších slov bylo řadou testů dokázáno, že pokud se na komunikaci pohybuje člověk, který má na sobě tmavé, například modré oblečení, je řidič schopen zaznamenat jej na vzdálenost 18 metrů. Lepší to je už například se žlutou barvou oblečení, kdy je chodec zaznamenán na vzdálenost 37 metrů, v bílém ho pak řidič vidí na 55 metrů. Ale ani tato vzdálenost není v noci na bezpečné vyhnutí se chodci dostačující.

„Chodci by proto vždy měli mít na svém oblečení nějaký prvek, který by je více zviditelnil. K dispozici máme například fluorescenční materiály – ty zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová. Výhodnější je použití reflexních materiálů – ty odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně tak zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti. Reflexní materiál je v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než na 10x větší vzdálenost než oblečení modré,“ vysvětluje dále policejní mluvčí s tím, že předměty z reflexních materiálů je nejlepší umístit ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu. Dětem pak můžete pořídit oblečení, které je již vybaveno prvky z reflexních materiálů, stejně jako jsou takto vybaveny již i školní brašny.

Veškeré tyto informace a rady dnes sdělovali policisté zastaveným chodcům a poté je obdarovali různými reflexními předměty jako například fluorescenčními páskami, blikajícími odrazkami, reflexními blikajícími páskami, reflexními přívěsky a ženy mohly dostat reflexní střapec jako přívěsek na kabelku.

„Obdobné preventivní akce budou následovat a budeme lidem i nadále říkat aby používali reflexní a fluorescenční materiály a kombinovali je, aby byli dobře vidět za světla i za tmy. Reflexní předměty je dobré umístit nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu. Dětem je dobré pořídit oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky. Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovací prvky, samolepky, pásky na ruku apod. pořídíte například v galanteriích,“ uzavřela Zuzana Týřová.

Zdroj: vz/pčr


Témata:

Nepřehlédněte