Vedení karlovarského magistrátu ukončí jednání o možném prodeji Alžbětiných lázní, které mnozí označují za poslední městské lázně. Po jednání s nastupujícím vedením Karlovarského kraje našlo řešení, podle něhož by se do lázní mohl přestěhovat Institut lázeňství a balneologie (ILAB). Karlovy Vary několik let zkoumají, jak vyřešit ztrátové hospodaření městských lázní a zároveň zajistit peníze na opravu památkově chráněné budovy.
„Jsem ráda, že jsme to řešení našli,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová (ANO), kandidátka vítězného ANO na hejtmanku Karlovarského kraje. Připomněla, že Institut lázeňství a balneologie (ILAB) získal z programu Spravedlivé transformace více než 230 milionů korun. Může tak v následujících letech rozvíjet své aktivity v lázeňství. Končící hejtman a nový ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) nicméně upozornil, že dotace na strategický projekt Centrum lázeňského výzkumu, který připravil ILAB, nelze použít na investice do opravy Alžbětiných lázní.
„Prodej Alžbětiných lázní byl jednou z variant, jak zbavit město neúnosné a stále rostoucí ekonomické zátěže. Budova totiž vyžaduje rozsáhlou a nákladnou rekonstrukci. S paní ředitelkou ILAB jsme se byly již na prostory podívat a našly jsme možné řešení. I tak bude zapotřebí finančních prostředků na opravu potřebných prostor. Oprava celé budovy však bude mnohem náročnější. Při hledání řešení této složité otázky jsem se tedy spojila i s Janou Mračkovou Vildumetzovou, které se v minulosti podařilo najít cestu k záchraně Císařských lázní,“ uvedla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).
Vedení města a kraje se teď společně pokusí získat další peníze ze státních dotací, různých programů i ministerstev. „Myslíme si, že umístění balneologického institutu do Alžbětiných lázní dává smysl a pevně věříme, že se nám celý projekt podaří zrealizovat co nejrychleji,“ uvedla primátorka.
Pfeffer Ferklová a Mračková Vildumetzová vyzvou Kulhánka, aby se pokusil další peníze na opravu lázní zajistit ve státním rozpočtu na příští rok, popřípadě cestou dotačního programu. Kulhánek reagoval kritikou, že s ním političky věc neřešily předem, a posílají mu vzkazy přes média.
„Je ale smutné, že stejní lidé, kteří shodili ze stolu v mašlích připravenou koncesi v roce 2018 a mohli jsme dnes mít Alžbětiny lázně rekonstruované s balneologickou náplní v majetku města, po šesti letech bezradnosti dnes přicházejí s myšlenkou ‚hodíme to na Kulhánka a stát‘,“ uvedl Kulhánek. Odkázal se na zásadu proporcionality a vyváženosti podpory měst a regionů.
„V rámci toho můžeme řešit formy podpory na základě precizně zpracovaných podkladů a projednání možností. Mediální výzvu ‚ať Kulhánek zajistí peníze ze státního rozpočtu‘ bych čekal možná od neznalého nespokojeného občana, nikoliv od vrcholných představitelů města a kraje. To je silně cítit laciným populismem,“ dodal.
O Alžbětiny lázně mají zájem karlovarský hotel Pupp a hotelový řetězec Hilton. Oba záměry počítaly s tím, že budovu opraví, potřebné náklady se odhadují zhruba na miliardu. Zatímco Pupp měl v plánu zachovat v Alžbětiných lázních lázeňské služby a nabízet je i dalším hotelům ve městě, Hilton zamýšlel k historické budově přistavět nový, moderní hotel. Část veřejnosti ale bojovala za to, aby město Alžbětiny lázně neprodávalo vůbec.
Město lázně dotuje 20 miliony korun ročně na provoz, akciová společnost Alžbětiny lázně je už v kumulativní ztrátě 147 milionů korun. Ztráta už tak dosahuje hodnoty základního jmění. Vlastníkem 100 procent akcií Alžbětiných lázní je město.
Zdroj: ČTK