Kauza solárního podvodu: Podnikatel Zemek podal ústavní stížnost

24.11.2022
Doris Drienová

Podnikatel Zdeněk Zemek starší podal ústavní stížnost v kauze solárního podvodu. Zemek si v kauze dohodl se státním zástupcem podmíněný trest, nesouhlasil ale s tím, že justice dohodu doplnila ještě o náhradu škody. Jeho dovolání letos odmítl Nejvyšší soud. Ústavní stížnost je poslední mimořádný opravný prostředek, její podání je patrné z justičních databází. Soud o stížnosti zatím nerozhodnul.

Uzavřená dohoda mezi státním zastupitelstvím a obhajobou zahrnovala tři roky vězení s pětiletou podmínkou a zaplacení osmi milionů korun. Krajský soud v Brně při schvalování dohody připojil ještě náhradu škody státu 18,6 milionu korun, což později potvrdil Vrchní soud v Olomouci.

V dovolání k Nejvyššímu soudu Zemek uváděl, že byl krajským soudem „uveden v omyl“. Nejvyšší soud ale podnět odmítl stručným usnesením. Dospěl k závěru, že dovolání je nepřípustné, protože se netýkalo „rozhodnutí ve věci samé“, ale pouze výroku o náhradě škody. „Zákon proti tomuto rozhodnutí dovolání nepřipouští,“ konstatoval Nejvyšší soud.

Podle obžaloby Zemek spáchal zvlášť závažný zločin podvodu. Jeho solární elektrárna VT-Sun získala licenci 31. prosince 2010, kdy nebyla plně dokončená. Na poslední chvíli si tak vydobyla nárok na vyšší výkupní cenu elektřiny. Od roku 2011 garantovaná výkupní cena klesla z 12.150 korun za megawatthodinu na 5500 korun za megawatthodinu.

Přijetím dohody o vině a trestu se Zemek přiznal k tomu, že se dopustil podvodu a pokusu o podvod, když podepsal nepravdivý předávací protokol dokazující dokončení elektrárny v prosinci 2010. Zemek před tím dlouhodobě vinu popíral.

Soud už dříve poslal do vězení Zemkovy syny Alexandra a Zdeňka mladšího v případu solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun. Podle verdiktu neoprávněně získali licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Za přípravu závažného podvodu dostali oba nepodmíněné tresty šest let a devět měsíců vězení.

Zdroj: ČTK

 Nepřehlédněte