Kauza sportovních dotací: Žalobce žádá až 10 let vězení, obhájci osvobození

14.10.2021
Redakce

V soudním přelíčení za údajné ovlivňování rozdělování sportovních dotací obhájci obžalovaných navrhují jejich osvobození. Státní zástupce pro ně naopak žádá tresty odnětí svobody na pět až deset let a milionové pokuty.

Advokáti soudu navrhli, aby jejich klienty – například bývalého předsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Peltu nebo bývalou náměstkyni z ministerstva školství Simonu Kratochvílovou –zprostil obžaloby. Z důkazů podle nich nevyplývá, že by se dopustili trestného činu. Obžaloba tvrdí, že Kratochvílová, bývalá náměstkyně ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), ovlivňovala v roce 2017 rozdílení dotací ve prospěch Pelty. Řídila se údajně také pokyny předsedy České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty. Kromě Kratochvílové, Pelty a Jansty jsou obžalované i FAČR a ČUS. V případu jsou stíháni rovněž exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč. Všichni obžalovaní vinu v minulosti odmítli.

Peltův advokát Bronislav Šerák soudu řekl, že bývalý šéf FAČR se žádného nezákonného jednání nedopustil, Kratochvílovou ani Břízu také podle obhájce nijak neinstruoval. „Obžaloba nedisponuje žádnými důkazy, které by svědčily o konkrétní trestné činnosti každého z těchto obžalovaných,“ uvedl.

Vinu odmítl i advokát Kratochvílové, podle kterého dokazování před soudem vyvrátilo obžalobu a potvrdilo dřívější výpověď Kratochvílové. Obhájce Břízy odmítl, že by jeho klient některého ze žadatelů zvýhodnil, naopak podle něj bývalý ředitel sportovního odboru na ministerstvu vždy všem „měřil stejným metrem“. Boháčův advokát dodal, že obžaloba je podle něj „snůškou fabulací a nepravd“.

Státní zástupce klade obžalovaným za vinu pokus o zneužití pravomoci úřední osoby, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Peltovi navíc podplacení a Kratochvílové přijetí úplatku. Podle obhájců ale rozdělování dotací není veřejnou soutěží, obžalovaní se tak zjednání výhody nemohli dopustit.

Státní zástupce v úterý navrhl pro obžalované tresty od pěti do deseti let vězení. Nejdelší trest žádá pro Kratochvílovou a k tomu má zaplatit šest milionů korun, pro Peltu chce devět let vězení a peněžitý trest 25 milionů korun. Janstovi žalobce navrhl pět let vězení a dvoumilionový trest, stejný trest chce pro Boháče. Břízovi státní zástupce navrhl šestileté vězení a rovněž dvoumilionový peněžitý trest. Pro všechny obžalované chce žalobce také pětileté zákazy činnosti. Pro ČUS i FAČR zase navrhuje, aby kromě zaplacení milionových trestů zveřejnily odsuzující rozsudek ve třech celostátních tištěných médiích.

čtk/jik


Témata:

Nepřehlédněte