Žižkovská Kočkafé Freya
Ulice Bořivojova na Žižkově je místem, kde se nikdy nespí. Kromě přemíry barů zde ale najdete i útulný podnik, který je první pražskou kočičí kavárnou. Kočkafé Freya úspěšně funguje od roku 2014. Chovají tu hned sedm různě starých kočiček, které jsou převážně z útulku. Kavárna si dlouhodobě drží velmi dobré hodnocení (na Googlu 4,7 hvězdičky z pěti).
Kočičí kavárna na Smíchově
Další útulný podnik plný kočičích krásek najdete na Smíchově v ulici Vodní. I tato Kočičí kavárna má velmi dobré hodnocení (4,4 hvězdičky z pěti). K mazlení je tu připraveno dokonce devět kočiček. Podle recenzí návštěvníků jsou všechny velice mazlivé. Při hezkém počasí si zde můžete posedět i na zahrádce.
V srdci Karlína číhá devítičlenná kočičí smečka
S kočičími kavárnami nejsou pozadu ani v Karlíně. Kavárnu Kočičí, kde se můžete potkat s devítičlennou kočičí smečkou, najdete v Křižíkově ulici. Z nabídky si vyberou i vegetariáni. Hodnocení má stejně jako smíchovská kavárna 4,4 hvězdičky. Jeden ze zákazníků doporučil ve své recenzi Kavárnu Kočičí jako ideální místo na rande.
Originální CatCafePrague v centru města
Poměrně originální podnik najdete v Novém městě v ulici Gorazdova. Neplatíte zde za jídlo a pití, ale za čas, který zde strávíte. Můžete si zahrát různé společenské hry a do toho se pomazlit s kočičkami. Spíš než o kavárnu jde tedy o společenský klub. Zákazníci zde oceňují útulné prostředí, ve kterém se zkrátka cítíte jako doma. CatCafePrague udělili v průměru 4,3 hvězdičky.
U kočičích tlapek v Kladně
O tom, že kočičí kavárny jsou opravdu trendy, svědčí to, že jednu z nich najdete i v , a to na náměstí starosty Pavla. Rodinná kavárna U kočičích tlapek si od návštěvníků vysloužila 4,8 hvězdičky. Na Facebooku si pouze někteří návštěvníci stěžovali na malé děti, které se ke kočkám nechovali vhodně, jiná maminka naopak napsala, že jedna z kočiček sekla po jejím dítěti. Proto níže přinášíme přehled toho, co byste měli vědět, než vstoupíte do kočičí kavárny.
Jak se chovat ke kočce? Sledujte signály jejího těla
Kterýkoliv chovatel koček vám potvrdí, že každá kočka má svoji osobnost. Některé jsou přátelské, jiné si s cizími lidmi nerozumí. Takové pochopitelně v kavárnách nenajdete, přesto mějte na paměti, že i kamarádská kočička občas potřebuje svoji chvilku klidu. Úplně ideální je kočku nechat, aby k vám přišla sama a seznámila se rychlostí, jakou potřebuje. Pokud kočka nespí, můžete samozřejmě zkusit, jak reaguje na hračku. Nejeví-li zájem, zbytečně ji neotravujte.
Podobně jako my toho sdělujeme hodně v neverbální komunikaci, vyplatí se sledovat signály kočičího těla. Je to poměrně jednoduché, pokud je kočka uvolněná nebo vyloženě spokojená, zaujímá vsedě vzpřímenou pozici, leží v klubíčku, s packami pod sebou, pokud leží na boku či na zádech je vyloženě šťastná. Je-li kočka naštvaná nebo se bojí, obvykle to poznáme podle nakrčeného těla, rozšířených zorniček nebo zuřivého mrskání ocasem. V takovém případě na kočku nesahejte, obzvláště ne pokud kočka nemá kam utéct. Koledujete si o škrábanec.
Felinoterapie
O tom, že kontakt s kočkou může být léčivý, nás přesvědčuje takzvaná felinoterapie. Podobně jako canisterapie, při které jsou využívání psi, se jedná o léčbu somatických a psychických poruch prostřednictvím kontaktu se zvířetem. Pro felinoterapii je vhodná taková kočka, která je zvyklá na kontakt s cizími lidmi a takovýto kontakt je jí příjemný. Měla by mít klidnou a vyrovnanou povahu a neměla by jí vadit změna teritoria. O tom, která plemena koček jsou pro felinoterapii nejvhodnější, se mezi chovateli vedou spory. V praxi se při felinoterapii můžeme setkat s těmito druhy koček: perská kočka, bengálská kočka, britská krátkosrstá kočka, ragdoll, mainská mývalí kočka, norská lesní kočka, siamská kočka, orientální krátkosrstá kočka, sibiřská kočka nebo něvská maškaráda.