Kde ve Zlínském kraji nejlépe třídí odpad?

19.5.2022
Redakce

Ve Zlínském kraji nejlépe třídí odpad lidé v Uherském Brodě, Šumicích, Bánově a Kaňovicích. Města a obce zvítězily v soutěži O keramickou popelnici, jejich zástupci ve středu převzali ocenění na zámku v Lešné u Valašského Meziříčí. Soutěž vyhlásil 16. rokem Zlínský kraj ve spolupráci se společností EKO-KOM. Na jednoho obyvatele Zlínského kraje připadlo za loňský rok 79,8 kilogramu vytříděného papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů.

„Výtěžnost ve Zlínském kraji je ve srovnání se zbytkem republiky nadprůměrná ve sběru kovů. Průměrná je pak ve sběru papíru a nápojového kartonu. Rezervy má kraj ve sběru plastu a skla. Z dlouhodobého pohledu tak vytříděné množství využitelných složek odpadů z domácností v kraji každoročně narůstá. Například před patnácti lety byla průměrná výtěžnost papíru, plastů, skla a nápojového kartonu na obyvatele zhruba poloviční,“ uvedla v tiskové zprávě hejtmanství Martina Filipová ze společnosti EKO-KOM.

„Mám radost, že třídění odpadů bere čím dál více lidí jako samozřejmou součást odpovědného přístupu ke svému okolí. K ideálnímu stavu ale stále vede dlouhá cesta, i proto je důležité si správná pravidla neustále připomínat a podporovat osvětové projekty, mezi které patří i populární soutěž pro obce,“ uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová. V kraji je přes 30 tisíc barevných kontejnerů a nádob umístěných u domů, nejvíce je nádob na plasty a papír.

V kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel zvítězilo v soutěži O keramickou popelnici město Uherský Brod, na druhé příčce skončilo Uherské Hradiště, které se loni umístilo na první příčce, třetí místo obsadil Zlín. V kategorii obcí od 2000 do 15 tisíc obyvatel zvítězil Bánov, následovalo Staré Město a Nivnice. Mezi obcemi do 2000 obyvatel obsadila první místo obec Šumice, na dalších místech byly Sehradice a Ořechov. Z malých obcí do 500 obyvatel byly nejúspěšnější Kaňovice, za nimi obec Košíky a Jankovice.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte