Ke kantýnám a stravenkám přibyl stravenkový paušál. Svoboda rozhodnout se, nebo rozmělnění přístupu k obědu?

Od začátku letošního roku je možné, aby zaměstnavatelé uplatnili tzv. stravenkový paušál, který je vedle zavedených stravenek či dotovaných jídel v podnikových kantýnách další možností, jak lze zaměstnanci přispět na oběd. Jedná se o možnost získat peněžní příspěvek na stravování, který je osvobozený od daní, sociálního a zdravotního pojištění. Názory se různí.

Podle slov ministryně financí Aleny Schillerové se tzv. stravenkovým paušálem neruší stravenky ani závodní jídelny. „Pouze k nim přidáváme třetí možnost, která zaměstnavatelům umožňuje poskytovat příspěvek na stravování také přímo v penězích. Jestliže budou místo barevných papírků vyplácet peníze ve stejné hodnotě, zbaví se vysokých poplatků a zbytečného papírování. Pokud jim ale dosavadní model vyhovuje, mohou u něj zůstat a nic se pro ně nezmění,“ uvedla.

Mnohé firmy na stravenky nedosáhnou

Dodala, že loni 1,8 ze 4,3 milionů zaměstnanců chodilo na oběd do jídelny v práci, dalších 1,5 milionu dostává stravenky. Ostatní zaměstnanci na tento benefit, podle jejích slov, nedosáhli kvůli „vysoké administrativě a platbě provizí, jimiž je zatížen stravenkový systém“ – provozovatelé restaurací platili stravenkovým firmám provizné běžně ve výši 5 až 7 %.

Stravenka jako pozvánka na oběd

Naopak Českomoravská konfederace odborových svazů zavedení tzv. stravenkového paušálu už v době jeho prosazování odmítala. Obává se, že důsledkem by mohlo být zhoršení stravovacích návyků zaměstnanců, kupříkladu podle slov místopředsedy ČMKOS Víta Samka slouží stravenka jako pozvánka na kvalitní oběd, kdežto finanční hotovost může takovou motivaci upozadit.

Stravenky pro zvířata. Podpora pražské zoo zábavnou a edukativní formou

Vyšší hodnota stravného na pracovních cestách

V této souvislosti je třeba dodat, že ministerstvo práce a sociálních věcí zvýšilo od počátku letošního roku hodnotu stravného na pracovních cestách na 108 korun na den. Stravenky lze používat ve formě stravenkové karty nebo papírových poukázek.

Nejvýhodnější z hlediska zdanění

Podle slov Terezy Knířové ze společnosti Sodexo Benefity tím roste i částka, při které je stravenka pro zaměstnance i zaměstnavatele nejvýhodnější z hlediska zdanění – pro letošní rok je to 137 korun. „Zákon o dani z příjmů umožňuje firmám odečíst si z daní maximálně 55 procent z ceny stravenky,“ uvedla. „Díky daňovému zvýhodnění jsou stravenky o polovinu výhodnější, než kdyby zaměstnanci dostali o stejnou částku vyšší mzdu,“ dodala.

Dnes, 18:29
Film Cesta do Kandaháru vypráví příběh sourozenců Příhodových, Československých reprezentantů ve sjezdovém lyžování, kteří se...
Dnes, 17:46
Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně...
Dnes, 16:50
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 16:50
Blíží se narozeniny vašeho šéfa, případně jeho odchod do důchodu či jiná významná událost, a...
Dnes, 15:35
Po zimě věnujte pozornost střeše domu, fasádě, oknům i dveřím a nakonec i cestičkám a...
Dnes, 13:25
Musí to být velmi záhadný svět. Svět, ukrytý v temně narudlém přítmí. Mateřská hvězda je...
Dnes, 11:20
Punková skupina Tři sestry, která je známá například díky hitům Průša nebo Život je takovej,...
Dnes, 11:15
Manželé František Smolík a Milada Ortová, herecký pár rodilých Pražáků, kteří se v Praze narodili...
Dnes, 10:42
Studentská organizace nesouhlasí s opětovnou pracovní povinností mediků v nemocnicích, kterou vláda ode dneška nařídila....
Dnes, 08:23
Nový časopis pro nejmenší děti, který jim pomáhá objevovat svět kolem sebe. Nápaditou formou, vkusnými...
Dnes, 04:00
Mezinárodně uznávaný svátek Mezinárodní den žen letos slaví sto desáté výročí. Mnohdy historicky zpolitizovaný svátek...
Reklama