Magdaléna Brožová, keramička působící v malebném Levíně na Litoměřicku, se nedávno dočkala významného uznání své tvorby. Za svou práci, která navazuje na šestisetletou hrnčířskou tradici tohoto místa, obdržela ocenění Zlatý džbánek od Ústeckého kraje.
Brožová, původem od Mníšku pod Brdy, objevila Levín náhodou při pátrání po stopách akademického malíře Zdislava Hercíka. Okouzlena místem s charakteristickým kulatým kostelem na kopci se zde usadila a začala rozvíjet svou keramickou tvorbu. V historickém domě z roku 1630 nyní působí spolu s dalšími třemi keramičkami.
Tvorba Magdalény Brožové je unikátní kombinací tradičních řemeslných postupů a moderních prvků. Její keramika je točená na hrnčířském kruhu a pálená v peci vytápěné dřevem, což jí dodává specifický charakter a „duši“, jak sama říká. Používá také tradiční techniku engobování, při které se na vytočený střep nanáší barevné hlinky pomocí speciální nádobky zvané kukačka.
Zajímavostí je, že v Levíně stále stojí historická dvoukomorová pec s původním komínem, poslední svého druhu v obci. Vypalování v této peci je náročný proces trvající několik dní, který vyžaduje neustálou pozornost a spolupráci více lidí.
Brožová a její kolegyně se snaží nejen udržovat, ale i oživovat místní keramickou tradici. Pořádají jarmarky a akce, při kterých mohou návštěvníci nahlédnout do procesu výroby keramiky. Zájem veřejnosti je podle Brožové velký, což ji utvrzuje v tom, že její práce má smysl.
Levínská keramika si získává pozornost i za hranicemi regionu. Letos v dubnu přijeli za Brožovou kolegové až ze Slovinska a Kanady, aby se seznámili s místní tradicí a technikami.
Pro zájemce o levínskou keramiku se v prosinci chystá adventní jarmark a další příležitosti setkat se s tvorbou Magdalény Brožové a jejích kolegyň. Jak sama říká, lidé se do Levína vracejí nejen kvůli keramice, ale i pro jedinečnou atmosféru a genius loci tohoto místa.
Zdroj: ČTK


















