Čím lepší ochrana, tím bezpečnější voda

Středočeské vodárny postupně posilují zajištění vodojemů, nyní zlepší vybavení lánského vodojemu. Vodojem vybaví speciálním vzduchovým filtrem s vlákny stříbra a aktivního uhlí, který brání znečištění pitné vody vzdušnou cestou. Podobné filtry jsou již instalovány v několika středočeských vodojemech, sdělila dnes mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.

„Jde o dlouhodobě plánovanou investici, na kterou jsme, v dnešní době pandemie, zaměřili zvláštní pozornost. Čím lepší ochrana, tím bezpečnější voda, a to nejenom pro prezidenta republiky (který pobývá na lánském zámku), ale zejména pro obyvatele středních Čech,“ uvedl ředitel Středočeských vodáren Jakub Hanzl. Instalace systému má být hotova po Velikonocích.

Lány zásobuje voda z loni modernizované úpravny vody Klíčava, která je také nově vybavena filtrací přes granulované aktivní uhlí zachycující pesticidy a jiné škodliviny. Dávkování chloru do pitné vody je zálohované i pro případ výpadku a údaje o koncentraci chloru jsou přenášeny na dispečink v kladenské věži Future Tower.

Posíleno zabezpečení bylo již dříve při rekonstrukcích vodojemů v Chorušicích – Zahájí, v Lidicích a v Kladně – Kročehlavech. V plánu jsou vodojemy Kladno – Kožova Hora a Mělník – Chloumek.

Kladno otevře sportoviště Sletiště a Tenisový areál SK

Zámek Lány včetně obce zásobují dva přívodní řady z vodojemu Lány, které jsou vzájemně zastupitelné, proto by ani případná dlouhodobější porucha nebo oprava na přívodním řadu nevedla k přerušení zásobování vodou.

„Dalším krokem pro zabezpečení vodojemu v Lánech na vyšší úroveň je právě vybavení speciálními filtračními vložkami pro filtraci vzduchu. Tyto vložky obsahují vlákna stříbra a aktivní uhlí, což výrazně snižuje riziko virové, mikrobiologické a další kontaminace. Systém zabezpečení ventilace je navrhován vždy přesně na míru daného konkrétního vodojemu,“ doplnil technický ředitel Středočeských vodáren Bohdan Soukup.

vera/čtk

Dnes, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Dnes, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
Včera, 17:51
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Reklama