Jaká bude podoba parku u plánovaného Globusu. Kladno připravuje náměty

Kladno připravuje náměty na podobu parku u plánovaného hypermarketu Globus. Pozemky pro něj získá smlouvou, kterou uzavřelo s developerem bývalé vedení města. To také schválilo změnu územního plánu umožňující stavbu obchodního domu. Letos v dubnu pro Globus začalo územní řízení, které předchází stavebnímu povolení. Město by chtělo park se sportovními prvky vybudovat souběžně se stavbou hypermarketu. Přesný termín zatím není jasný, řekl primátor Dan Jiránek (ODS).

Pozemky, na kterých má Globus vzniknout, mají soukromé vlastníky. Jde o kladenskou lokalitu Růžové pole. Část místních se obává, že po jejich zastavění se zhorší životní prostředí, a to i kvůli vyšší dopravní zátěži.

Město by mělo získat plochu, kudy protéká Lidický potok, a pruh mezi budoucím Globusem a lesoparkem Bažantnice, dohromady asi pět hektarů, na větší části by měl být park. „Máme předdohodnutého člověka, který by pro nás měl udělat projekt na parkovou úpravu,“ uvedl Jiránek.

Podle něj veřejnost dává přednost přírodní podobě ploch, které budou plynule přecházet do místního lesoparku. Park by měl například sloužit lidem k procházkám, jízdě na kole a dalším sportovním aktivitám, uvažuje se mimo jiné o workoutovém či parkourovém hřišti, po kterých je podle Jiránka mezi obyvateli poptávka.

Kvalitnější voda nejen pro Prahu. Modernizace úpravny vody Želivka je za svou polovinou

V oblasti má být i kaskáda poldrů a jezírek, která zadrží stékající dešťovou vodu. Město také jedná s developerem o zelené fasádě, tedy o tom, aby aspoň část obchodního domu pokryly rostliny. Vysazeny by měly být i stromy oddělující hypermarket od sídliště.

Stavba Globusu byla jedním z ústředních témat posledních komunálních voleb v Kladně. Po nich ve vedení města vystřídal Milana Volfa (Volba pro Kladno) Dan Jiránek (ODS).

Změnu územního plánu napadla občanská iniciativa, soud žalobu zamítl, změna byla z pohledu legislativy v pořádku. Projekt po opakované žádosti získal kladný posudek o vlivu stavby na životní prostředí.

Kostelecké koupaliště tvořilo regionální riviéru, dnes podobný projekt chybí

Ačkoliv nynější koalice stavbu obchodního domu nepodporuje, smlouva uzavřená za minulého vedení zavazuje město k součinnosti. Město s investorem jednalo i o možné výstavbě v jiné lokalitě, ale neúspěšně. Jedním z důvodů jsou i značné investice, které už developer vložil do přípravy stavby v lokalitě na Růžovém poli.

Celková plocha areálu Globusu má podle podkladů pro územní řízení zabírat přes 92 000 čtverečních metrů, z toho zastavěná plocha obchodního centra činí téměř 17 000 čtverečních metrů. Má tam být přes 700 parkovacích míst.

vera/čtk

Dnes, 16:58
České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo pro návštěvníky výstavu Stavitelé katedrál, která přibližuje práci...
Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi
Dnes, 15:01
V republice i v jednotlivých krajích se zase víc a víc mluví o koronavirové infekci...
Budovy na železniční stanici Hostivice
Dnes, 11:15
Lidé, kteří by rádi zachovali nejen budovu bývalého depa v železniční stanici Hostivice, aby v...
Dnes, 07:36
V sobotu 8. srpna 2020 dojde ve spolupráci organizátorů dopravy IDSK (Integrovaná doprava Středočeského kraje)...
Včera, 18:21
Charita Beroun byla po dobu koronavirové pandemie hlavním partnerem berounského krizového štábu. Díky více než...
Včera, 13:33
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
Včera, 11:14
Mladou Boleslav dlouhou dobu trápil velký problém. Odchycení pejskové museli putovat až do Lysé nad...
Včera, 09:42
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
Včera, 09:01
Sdílená elektrokola, jejichž provoz byl před týdnem zahájen v Berouně a okolí, se podle berounské...
5.8.2020
Všichni víme, že – ač je k nám v tomto ohledu letošní léto milostivo –...
Reklama