Klíšťovou encefalitidou se loni nejvíce nakazili lidé mezi 60 a 64 lety. Zájem o očkování roste

15.10.2021
Redakce

Nejčastěji se loni podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) klíšťovou encefalitidou nakazili lidé mezi 60 a 64 lety. Meziročně se zdvojnásobil počet nákaz u malých dětí, informoval dnes SZÚ v tiskové zprávě. Celkově bylo loni 854 případů, nejvíc od roku 2012. Podle zdravotních pojišťoven roste mezi lidmi zájem o očkování proti encefalitidě, od příštího roku budou mít starší 50 let vakcínu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel mělo Česko loni zhruba osm případů, což je nejvíc v zemích Evropské unie. Na celém jejím území tvořili nakažení Češi přes pětinu všech nahlášených případů.

Ve věku do 19 let bylo 134 nakažených. „Incidence, tedy číslo, které vyjadřuje počet nových případů onemocnění na 100 tisíc obyvatel za jeden rok, stoupla i u dětí. Oproti minulému roku se zdvojnásobil počet onemocnění u nejmenších a předškolních dětí,“ uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Podle Hany Orlíkové ze stejného oddělení SZÚ mohou být klíšťata aktivní ještě na konci sezony a přenos může nastat i z tepelně neopracovaného mléka nebo mléčných výrobků. Nemoc se projevuje nejprve jako chřipka se zvýšenou teplotou, únavou, bolestí hlavy nebo kloubů a svalů. Poté se pacientovi zhruba na týden udělá lépe a později přichází druhá fáze s postižením centrálního nervového systému.

Může jít o poruchy spánku, koncentrace, rovnováhy, obrnu nebo světloplachost. Hrozí i trvalé následky jako poruchy hybnosti nebo trvalé ochrnutí některých částí těla. Zhruba jedno procento onemocnění končí smrtí, loni zemřelo na klíšťovou encefalitidu pět lidí.

Očkování, které před nemocí chrání, je podle SZÚ možné celoročně. Vhodné je začít před klíšťovou sezonou, která se v posledních letech kvůli oteplování prodloužila od března do listopadu. V současné době přispívají zpětně na vakcínu zdravotní pojišťovny, od ledna bude pro lidi nad 50 let už v ordinaci očkujícího lékaře zdarma. Největší zdravotní pojišťovna VZP loni vydala přes 106 milionů korun, o příspěvek si požádalo více než 153 tisíc pojištěnců.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte