Koalice Spolu vyklidila Prahu a nechala ji Pirátům se STANem

19.5.2021
Redakce

Jak přízračné a symbolizující, ODS s TOPkou „vyklízí „Prahu a svůj boj o voliče zahajuje v Brně. Jako by si již ODS s TOP 09 na Prahu nevěřila a poslala pražským voličům jasný vzkaz. Přitom právě Praha v posledních volbách do poslanecké sněmovny rozhodla o tom že TOP 09 se stala parlamentní stranou. ODS v Praze již dlouhodobě ztrácí své pozice a možná proto Petr Fiala očekává že jeho Brňané mu budou rozumět lépe. Podle oslovených politologů dává tím koalice jasný vzkaz a sází právě anti centralismus Prahy. I podle posledních průzkumů mají Piráti v hlavním městě navrh. Piráti a STAN včera zahajovali svoji kampaň právě v Praze.

Dnes odpoledne v Brně na Moravském náměstí předsedové stran Spolu Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka představí lídry krajských kandidátek i podobu kampaně.

Jasným vítězem Studentských voleb jsou Piráti

Ve virtuální prezentaci programu a regionálních lídrů, se kterou přišla koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 30. dubna, koalice Spolu slíbila ozdravení veřejných financí, nezvyšování daní, posílení školství. Slíbila také, že se bude držet nezpochybnitelné prozápadní směřování země, ale také podporu zemědělství či digitalizaci. I když podle průzkumů volebních preferencí vedou žebříček pět měsíců před volbami Piráti v koalici s hnutím STAN před vládním hnutím ANO, předseda ODS Petr Fiala zdůraznil, že koalice Spolu je natolik silná, že je schopna volby vyhrát. Program koalice představila on-line kvůli opatřením proti šíření koronaviru, dnešní akci umožnilo rozvolnění restrikcí. Volební program Spolu dávalo podle Fialy dohromady 300 odborníků v deseti programových týmech. Podle Adamové je volební program koncipován jako programové prohlášení vlády.

Koalice v programu slibuje mimo jiné dostavění dálniční sítě, do konce volebního období k ní má přibýt nejméně 250 kilometrů. Za prioritu považuje mimo jiné silniční okruh kolem Prahy. Chce zastavit práce na kanálu Dunaj-Odra-Labe. Chce přísnější protierozní legislativu či komplexní pozemkové úpravy, které erozi zpomalí a zadrží v krajině vodu. Ukončit plánuje podporu biopaliv první generace, do ústavy má v úmyslu zakotvit ochranu vody. Zajistit chce například zvýhodnění hypoték pro první bydlení, garantuje také platy pedagogů na úrovni 130 procent průměrné hrubé mzdy. Do konce volebního období plánuje dávat na kulturu jedno procento výdajů státního rozpočtu. Zrušit chce zbytečné agendy a úřady, počet úředníků by měl podle koalice klesnout o 13 procent.

 Nepřehlédněte