Kolem silnice mezi Dobřichovicemi a Karlíkem se line galerie pod širým nebem

24.2.2020
Andrea Cerqueirová
Další fotky

„Sochařské symposium v Dobřichovicích bylo založeno v roce 2003 jako bienále. Symposium probíhá po dobu jednoho měsíce u dobřichovského zámku každý druhý (lichý) rok. Sochy, které zde vytvoří pozvaní sochaři, jsou osazovány na definitivní místa v prostoru kolem nově budovaného chodníku směrem k obci Karlík. Tento chodník začíná u barokního sousoší Piety v Dobřichovicích a v budoucnu by měl vést v délce jeden kilometr k původní románské rotundě v Karlíku,“ je uvedeno na informační ceduli.

Radotín nabízí nový prostor k relaxaci, místo u řeky

V každém ročníku je zastoupena žena

Chodník Dobřichovice-Karlík je spolufinancován z evropských peněz. V každém ročníku musí být zastoupena žena. V rámci prvního ročníku v 2003 vzniklo pět soch – Příběh místního Petra Váni, který je prezidentem Sochařského symposia, Na cestě Jaroslava Řehny, Velký divák Jana Koblasy, Ladan a Lále Jaromíry Němcové a Fragment Jiřího Kačera. V roce 2005, kdy se konal druhý ročník symposia, přibyla díla Kolotoč Jana Hendrycha, Pilgrimage, jehož autorem je Osamu Ishikawa, Pomona Marie Šeborové a Světluščí dům Čestmíra Sušky. V roce 2007, při třetím ročníku, byly vyrobeny sochy Pianta (Emanuela Camacci), Geometrie růstu (František Svátek), La Grande Passage (Jean-Paul Chablais) a Průzor (Cordell Taylor).

Masivní kámen přivezla loď do Zbraslavi v roce 1922. Od té doby tvoří základ pomníku na uctění padlých

Čtvrtým ročníkem byl rok 2009, kdy vznikla díla Očekávání Barbory Hapalové, Květ z mojí zahrady Václava Gatarika, Elementární postava Jury Plieštika a Symetrie Miroslava Žáčoka. V roce 2011, kdy se konal pátý ročník, se chodník opět rozrostl – tentokrát o sochy Ostatek (Michal Šarše), Zátiší (Štěpán Málek), Krásná je modrá obloha II (Ivan Jilemnický) a Odpočívadlo (Monika Immrová). Čtyři sochy přibyly také při šestém ročníku v roce 2014 – Teta a Kazi Radomíra Dvořáka, Ne na věky Jaroslava Hanáka, Klín Rastislava Jacka a Žralok červený Ivany Junkové a Jana Slovenčíka.

Sochy ze sliveneckého mramoru

V roce 2017 při sedmém ročníku byly na chodník mezi Dobřichovicemi a Karlíkem instalovány tři sochy – V průběhu času Stanislava Kolíbala, Mikrokosmos, jehož autorkou je Hiromi Nakagawa, a Zasněný mramor Petra Nováka. Spolu s posledními sochami, které byly vsazeny i uprostřed chodníku, byly instalovány dvě lampy na solární energii. Všechny sochy jsou vyrobeny ze sliveneckého mramoru, který se láme už od 14. století, a u všech jsou popisky. Místo podél silnice, propojující dvě obce, tak vzniklo příjemné místo k procházkám. V době, kdy si jednotlivé sochy prohlížel Náš REGION, tam lidé poměrně hojně procházeli. Umístění nových soch je vždy i společenskou událostí. Díky zatím posledním sochám Cesta mramoru nyní měří asi 700 metrů.

FOTO: Cesta mramoru

Cesta mramoru - All-focusCesta mramoru - FOTO ZAPAD Galerie pod širým nebem mezi Dobřichovicemi a Karlíkem – Ivana Junkova a Jan Slovencik Žralok červený – foto ACCesta mramoru - FOTO ZAPAD Galerie pod širým nebem mezi Dobřichovicemi a Karlíkem – Ivan Jilemnický – Krásná je modrá obloha II – foto ACCesta mramoru - All-focusCesta mramoru - FOTO ZAPAD Galerie pod širým nebem mezi Dobřichovicemi a Karlíkem – Stanislav Kolíbal V průběhu času – foto AC
Další fotky
Cesta mramoru - All-focusCesta mramoru - All-focus

Prezident sochařského symposia Petr Váňa nedávno na sociální síti oznámil smutnou událost – úmrtí jednoho ze sochařů, který má v rámci Cesty mramoru sochu Květ z mojí zahrady: „Odešel sochař Václav Gatarik vzpomeňte na tohoto vynikajícího českého sochaře, až půjdete po sochařském chodníku z Dobřichovic do Karlíka. Seznámil mě s ním sochař Jan Koblasa, který již také odešel. Václav Gatarik byl jeho žák. Velmi si cenil toho, že má na tomto symposiu svou sochu a vždy když jsem jej potkal, vzpomínal na měsíc krásného sochařského života, který v Dobřichovicích prožil. Jsem rád, že jeho socha „Květ z mojí zahrady“ zde je. Děkuji Václave.“

Karous: Některým realizacím ubližuje kontext

Pod záštitou Galerie hlavního města Prahy pořádá sochař Pavel Karous, autor projektu Vetřelci a volavky, pravidelné komentované procházky pro zájemce, kteří chtějí poznat výtvarné artefakty ve veřejném prostoru. Jednou z nedávných štací byly právě Dobřichovice a Cesta mramoru. „Nejsem velký přívrženec kamenných sympozií, kde je jeden typ materiálu a jednotlivé realizace jsou na sebe nahňácané. Pak moc dobře nevyzní. Na Cestě mramoru je několik dobrých věcí, kterým ale ubližuje kontext. Kdyby byly nainstalovány v jiném prostředí, vyzněly by lépe,“ uvedl Pavel Karous pro Náš REGION.

OBRAZEM: Vikýř domu na Zbraslavi ukrýval takřka 80 let obrazy Gertrud Kauders, která skončila v koncentráku

Líbí se mu Žralok červený Ivany Junkové a Jana Slovenčíka. Zároveň dodává „ale“… „Tato realizace ploutve od žraloka měla být původně nainstalovaná v korytě řeky, což nebylo nepovoleno, a tak je, v rámci symposia, instalovaná na louce, což ztrácí vtip,“ řekl. „Když stojí kvalitní věc vedle kýčovitého profilu ženy, ublíží jí to,“ řekl. „Je to ale problém sochařských symposií obecně,“ doplnil.

Radost sochaře Stanislava Kolíbala

Radost z práce byla cítit z dřívějších slov Stanislava Kolíbala, jehož socha se na Cestu mramoru dostala v rámci sedmého ročníku, tehdy mu bylo 92 let a byl moc rád za spolupráci se sochařem Radomírem Dvořákem. Ten pro Českou televizi tehdy uvedl, že dílo se jim podařilo vyprecizovat. „Tématem sympozia je kámen sám, žijeme v místě, kde se těžil a zpracovával slivenecký mramor,“ uvedl tehdy pro Českou televizi prezident symposia Petr Váňa. Správci stránky symposia Našemu REGIONu odpověděli, že další ročník bude v roce 2021. Každopádně už nyní je to hezký tip na výlet.Nepřehlédněte