Kolik lidí čeká na vakcínu? Nově to zjistíte na webu, údaje zlehčí výběr místa očkování

10.3.2021
Redakce

Lidé mohou u každého očkovacího centra v nemocnici vidět tři údaje. Prvním je počet osob, které na daném místě čekají na možnost vybrat si termín očkování. Druhým udává průměrný denní počet lidí, kteří SMS zprávu o tom, že si mohou termín zarezervovat, dostanou. Třetím číslem je celkový počet osob, které už zdravotníci na konkrétním místě naočkovali.

Laboratoř otevřených dat, která je společným pracovištěm Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze a firmy Profinit, navíc tyto čekající na termín očkování dělí podle věkových skupin nebo uvádí, zda jde o zdravotníky nebo učitele. U každé skupiny tak uvádí také týdenní úspěšnost, tedy podíl počtu lidí, kteří už získali termín, k celkovému počtu registrovaných.

Data čerpá z otevřené datové sady ÚZIS. Web, který má denně přes 10 tisíc přístupů, vytvořili Marek Sušický a Jan Staněk. „Když jsme se s kolegou v lednu snažili získat očkovací termíny pro příbuzné, zjistili jsme, že není kam se podívat na přehled volných míst,“ uvedl v tiskové zprávě v pondělí Sušický.

Hamáček: Lidé zpochybnili covid, proto jsou plné nemocnice

K očkování proti covidu-19 se mohou zdravotníci, učitelé a senioři nad 70 let hlásit prostřednictvím registračního systému na webu. Nejprve musí každý zájemce zadat číslo svého mobilního telefonu, na který dostane číselený kód. Po jeho zadání na web je umožněna registrace, nutné je zadat osobní údaje a vybrat preferované očkovací centrum. Učitelé ještě zadávají svůj unikátní kód od zaměstnavatele.

Až bude mít očkovací centrum volný termín, upozorní zájemce pomocí další SMS. Pak má termín pro přihlášení rezervovaný na 72 hodin, tedy na tři dny. Termín pro druhou dávku dostane automaticky. Pokud na SMS s termínem registrovaný nezareaguje, dostane ji ještě dvakrát a pak je mu registrace zrušena.

adp/ČTKNepřehlédněte