Konec kariéry je pro fotbalisty těžkou zkouškou

18.9.2017
Marek Kaštil

Jiří Hondl je předsedou divizního klubu Sokol Hostouň a zároveň generální ředitel HONDL GLOBAL SERVICES, a.s.. Tyto dva světy se snaží propojit. Pomáhá těm, kteří ukončili profesionální fotbalovou kariéru zapojit se do pracovního procesu.

Jaké máte, jako předseda klubu, ambice v této sezóně?

 

Jsme na začátku soutěže, zatím bych naše výsledky nijak nepřeceňoval. Dokud nebude na našem kontě minimálně 39 bodů, hrajeme pořád o záchranu, a také k tomu tak přistupujeme. Minulá sezona pro nás byla seznamovací. Všechny nás to stálo mnoho sil, ale na druhou stranu jsme posbírali ohromně cenné zkušenosti, které můžeme zúročit v nové sezoně. Když mužstvo naplní svůj potenciál, měli bychom se pohybovat nahoře, někde do šestého místa.


Jak se Vám podařilo dát takové mužstvo dohromady?

 

Mužstvo skládáme s výhledem alespoň na tři roky. Nemáme zájem o hráče na půl roku nebo o hráče, kteří cestují z klubu do klubu. Pro nás není důležitá jenom fotbalová kvalita, ale také charakter hráče a jeho přínos pro mužstvo. Dost hráčů jsme odmítli, byť byli fotbalově výborní, nepřesvědčili nás. O jiné jsme zase stáli a nepodařilo se nám je získat. Snažíme se držet a doplňovat skladbu týmu ročníkově rovnoměrně tak, aby v něm byli zastoupeny všechny generace.


Jaké to je pracovat s hráči jako jsou např. Michal Zachariáš či Tomáš Marek?

 

Naprosto v pohodě, ti kluci vědí, o čem fotbal je a nemusíte se jim tak detailně věnovat. Navíc dominantou již není fotbal, ale profesní kariéra. Řekl jsem si, že bych zkusil ty dva světy propojit. Dát jim příležitost a čas se etablovat na nové podmínky a propojit tak potřeby firmy, Sokola i kluků. Zatím ten přechod zvládli všichni až na jednu výjimku. Řada z nich se ve firmě postupně posouvá na manažersky odpovědné pozice. Zrovna dnes (11.9.) se stal Petr Trapp hráčem Sokola Hostouň a zároveň nastupuje v rámci HGS do provozního úseku.

Daří se Vám zapracovávat vlastní mladé hráče do A týmu?

 

Docela ano, i když máme systém postavený trochu jinak. Možná se ani neví, že Sokol Hostouň má jednu z nejširších mládežnických základen na Kladensku. Dnes máme skoro 200 mladých fotbalistů od těch předškolních až po ty dorostenecké. Pro přechod do dospělého fotbalu máme mezičlánek v B mužstvu. Tady dostávají čas na adaptaci na dospělý fotbal, a ti kteří mají potenciál se začínají zapracovávat do tréninků A mužstva. Jeden příklad za všechny: David Viduna ještě před rokem kopal za dorost, pak hrál okresní přebor s Béčkem. Poctivě pracuje a prosazuje se stále více do sestavy Áčka.

Jak se přihodí, že se člověk stane předsedou fotbalového klubu?

 

To je úsměvná historka. Pocházím z Hostouně, kde hrál můj praděda, děda, táta i já. Dva kamarádi, se kterými jsem hrával, opravovali fasádu u mých rodičů. Čistě mezi řečí se mě zeptali, jestli bych jim nechtěl trochu píchnout s tím fotbalem. Prali se s tím na pomezí okresu a B třídy a moc dobře to neviděli. K nim se přidal můj táta, který patřil k brankářské legendě Sokola, že by bylo hezké vidět zase Sokol v A třídě. A bylo to na světě. Ze začátku se nestačíte divit, kam jste se nechal neverbovat, ale pak vás to chytne. Buď to dál udržujete ve stavu, který jste převzal, nebo se do toho opřete a snažíte se z toho něco vybudovat. Nejdříve vás ta místní i fotbalová komunita pokládá za blázna. Až po čase si začne uvědomovat, že tu vzniká něco smysluplného. Ta příhoda je stará skoro 13 let a od té doby jsme doputovali až sem do divize.
Jak je práce v divizním klubu náročná?

 

Znamená to obětovat veškerý volný čas. Trpělivě se posouvat k postupným cílům. Je to o fotbalovém nadšení, dobrovolné bezplatné práci a lásce k fotbalu všech lidí okolo. Divize je poslední amatérská soutěž. Nemá to profesionální organizační struktury, přesto je to hodně kvalitní soutěž, kterou musíte zvládnout v amatérských podmínkách.

 

Finančně je fotbal náročný na jakékoliv úrovni. Situace v amatérském fotbale není dobrá řadu let. Na výkonnostní sport se u nás tak trochu zapomnělo. Politici si vzpomenou akorát týden před volbami. Stát a jeho vlády mají sice ve svých prohlášeních podporu sportu nahoře ve svých programech, ale pořád se to nedaří naplnit. FAČR zase léta prosazuje jednoduchou strategii – když nemáš peníze tak fotbal nemůžeš dělat. V neposlední řadě tomu hřebíček dávají média, která fotbal neustále negativizují, čímž odeženou poslední potenciální sponzory, co tu ještě zbyli.

 

Jak zvládáte dvě pozice najednou?

 

Přiznám se, že někdy dost těžko. Můj pracovní den začíná v sedm ráno a končí kolem jedenácté večer. Vesměs celé víkendy věnuji práci pro Sokol. Časově je to na hraně. Zvládám to jen díky schopným lidem, které mám kolem sebe jak ve firmě, tak v klubu. A předně také díky pochopení manželky a celé rodiny, která mi hodně pomáhá. Dávám tomu maximum energie, neumím něco dělat jenom na půl. Musím za sebou vidět nějaké výsledky, a to mě žene pořád dopředu.

Kryštof Sahula

FOTO: Konec kariéry je pro fotbalisty těžkou zkouškou

Konec kariéry je pro fotbalisty těžkou zkouškou - Hostouň tým 2016-17Konec kariéry je pro fotbalisty těžkou zkouškou - Areál 05Konec kariéry je pro fotbalisty těžkou zkouškou - Areál 04Konec kariéry je pro fotbalisty těžkou zkouškou - Areál 03Konec kariéry je pro fotbalisty těžkou zkouškou - Areál 02
Další fotky
Konec kariéry je pro fotbalisty těžkou zkouškou - Areál 01Konec kariéry je pro fotbalisty těžkou zkouškou - 15 Hostouň – Ing. Jiří Hondl

Témata:

Nepřehlédněte