Kontroverze na Praze 5: podezření ze střetu zájmů provází kandidáty na pozici starosty

5.10.2022
Redakce

V pražských městských částech vrcholí jednání o povolebních koalicích. Nejinak je tomu i v Praze 5. Komunální volby tam těsně vyhrálo hnutí Praha Sobě před koalicí Spolu, hnutím ANO a Piráty. Post starosty by tak mohl připadnout vítěznému uskupení Praha Sobě, která má ale na Pětce ve svém vedení jména, která vyvolávají kritiku.

Zatímco třeba v Praze 6 nabízí Praha Sobě všeobecně uznávanou Marianu Čapkovou, v Praze 5 je nabídka problematičtější. O starostovský řetěz tu usiluje Jaroslav Pašmik, záda mu zezadu kryje Pavel Světlík. Ten se v minulosti podle dokumentů, které má redakce k dispozici, dostal do střetu zájmů. V roli pražského zastupitele na jednání totiž několikrát hlasoval pro dotace „svému“ Léčebnému a rehabilitačnímu středisku Chvaly (LSR Chvaly), i když zároveň seděl ve vedení zmíněného ústavu.

Střet zájmů neohlásil, čímž se mohlo jednat o porušení zákona nejméně ve dvou případech. Nešlo přitom o málo, ale o dotace za více než 3 miliony korun. Zastupitelé při své činnosti mají povinnost ze zákona oznámit před hlasováními, že jsou ve střetu zájmu, pokud je hlasováno ve věci, na které mají osobní zájem. S ohledem na dostupné informace, Pavel Světlík svůj vztah k LRS Chvaly schvalování těchto dotací neoznámil, čímž se vystavil možné pokutě ve výši až 50 000 Kč. Bez ohledu na to, zda mohl mít ze svého hlasování nějaký osobní přínos.

Světlík měl být tím vyvoleným, kdo bude usilovat o starostovský řetěz. Zřejmě si problémů v jednání Pavla Světlíka všimlo vedení Praha Sobě a “uklidilo” jej z čela kandidátky na třetí místo. Část kritiků se navíc obávala jeho dřívějšího angažmá u developerských skupin. A na první pozici se dostal Jaroslav Pašmik, který je tak kandidátem na starostu.

Ten se dostal do konfliktu s minulou koalicí na Praze 5 kvůli svým aktivitám při provádění úprav kolem Motolských rybníků. Spolu s aktivisty ze spolku Homolka – Motol změny blokuje. Jeho oponenti namítají, že garantem úprav je Odbor životního prostředí pražského magistrátu a bylo by dobré rybníky revitalizovat a zpřístupnit široké veřejnosti. Kvalitní úpravu Motolských rybníků podpořili starosta přilehlé Prahy 13, David Vodrážka a místostarosta Šestky Jakub Stárek.Nepřehlédněte