Kradou? Kvůli údajné škodě 670 milionů korun padlo na kraj hejtmanky Jermanové trestní oznámení

10.4.2019
Marcel Mihalik

„Rozhodl jsem se bránit dalším machinacím s veřejnými zakázkami a plýtvání veřejnými penězi právní cestou a podal trestní oznámení na jeden z mnoha případů podivného hospodaření v KSÚS,“ potvrdil dnes webu Náš REGION krajský zastupitel Michael Pánek.

panekm
(ODS)

 

 

 

Na pofidérní hospodaření KSÚS upozorňoval už před dvěma lety. „Na základě analýzy účetních podkladů a zakázek v KSÚS jsem jako předseda Finančního výboru Zastupitelstva Středočeského kraje vypracoval Zprávu předsedy Finančního výboru, ve které jsem upozornil na pravděpodobné machinace s veřejnými zakázkami, které dle propočtů způsobily Středočeskému kraji škodu ve výši 670 mil Kč,“ informoval.

Hejtmanka: „Smekám před pracovníky KSÚS, neboť poslouchají, že kradou.“

V červenci 2017 své pochybnosti nad hospodařením krajské organizace předal hejtmance Jermanové Pokorné a radnímu pro dopravu Františku Petrtýlovi (oba ANO). Kraj na základě toho zadal audit, který ale nic zásadního neobjevil. Podle Pánka ale kraj zadal obyčejný, nikoli forenzní audit. Hejtmanka nevyužití forenzního auditu zdůvodnila pro Deník MfD (který premiér Andrej Babiš zaparkoval ve svěřenském fondu, aby se nemohlo říkat, že mu noviny patří – pozn.red.), takto:

„Pro nás je to ukončené. Protože audit byl hloubkový. Používání termínu forenzní audit? My jsme na něj byli připraveni v okamžiku, kdy by provedený audit ukázal na základní nedostatky, kdy je porušován zákon, pravidla. Nic takového zjištěno nebylo, takže není důvod pro forenzní audit. V tuto chvíli už je to jenom politikum. Mrzí mě to, protože musím smeknout před všemi pracovníky KSÚS, neboť dva roky poslouchají, že kradou. A oni přesto fungují čím dál tím lépe, i díky nim se podařilo registrovat více než 80 projektů v regionálním operačním programu (IROP). Správa silnic funguje, jak by měla, a je pod neustálou kontrolou.“

Zjistil nesrovnalosti, přišel o funkci

Někdejší šéf finančního výboru, který po upozornění na nejasnosti v hospodaření KSÚS, o funkci přišel, však Jermanovou podezřívá z toho, že zadání auditu připravila tak, aby nic neodhalil. „Tento audit provedla firma BDO, která se vůbec nezabývala mým podnětem ani mými podezřeními. Audit byl lajdácky zpracovaný. Navíc vedení Středočeského kraje připravilo pro vypracování auditu od BDO bezzubé zadání,“ tvrdí Pánek.

hejtmanka

Komu a za co šlo sedm milionů korun? Jermanové úřad to tají

Pochybnosti nad hospodařením KSÚS, ale i výpovědní hodnotou auditu zvyšuje fakt, který potvrdil i renomovaný advokát Tomáš Sokol. Vedení Středočeského kraje totiž protizákonně devět měsíců tajilo část auditu před veřejností, a dokonce i před zastupiteli.

středočeský kraj, jermanová

Babiš tlačí na hejtmanku Jermanovou. Musí vysvětlit utajované rozdávání milionů na svém úřadě

Ve světle poslední kauzy hejtmanky Jermanové, kdy její úřad tají jména externistů, kteří si za poslední dva roky přišli na 7 milionů korun, se tak důvěryhodnost političky a jejích vyjádření snižuje. Naopak je čím dál více zřejmé, že Středočeský kraj vedený koalicí ANO, ČSSD, KSČM má zřejmě co tajit.

 

 Nepřehlédněte