• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Komu a za co šlo sedm milionů korun? Jermanové úřad to tají

  1.4.2019
  Marcel Mihalik

  Analýza hudebních festivalů, poskytování zpětné vazby nebo monitoring časopisů. To jsou úkony externistů Středočeského kraje, za které brali od 20 do 60 tisíc korun měsíčně. Za poslední dva roky takto úřad vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) vysál a rozdal z eráru přes sedm milionů korun.

  Jak zjistil Náš REGION v lednu, loni to bylo 2,3 milionu korun, které úřad vyplatil 11 externím poradcům. A předloni za jejich pofidérní „analýzu hudebních festivalů“, „poskytování zpětné vazby“ nebo „monitoring časopisů“ utratil podle Seznam Zpráv pět milionů korun. Stejně jako když se ptal Náš REGION i redaktorům Seznamu odmítl krajský úřad zpřístupnit jména odborníků, kteří pro hejtmanku Pokornou  Jermanovou pracovali. A tají nejenom jména, ale i přesnou pracovní náplň a výsledky vykonávané činnosti.

  středočeský kraj, jermanová

  Tajemní našeptávači. Středočeské hejtmanství tají, komu vyplatilo 2,3 milionu korun

  Seznam se dostal k přehledu 35 lidí. Lze z něj údajně vyčíst, že kraj si najal na krátkodobou smlouvu například člověka na „analýzu hudebních festivalů“ a platil mu za to 45 tisíc korun měsíčně. Za 35 tisíc si pak nechal dělat „sledování aktuálního dění a poskytování zpětné vazby“. Jde přitom o činnosti, které běžně vykonávají úředníci. Proto budí kontroverze, proč na tyto dílčí práce úřad najímal externisty.

  Netransparentní kraj

  Šéf opozičních poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se už nechal slyšet, že podá trestní oznámení hned poté, co bude propuštěn po operaci kolene z nemocnice. „Z informací, které mám z vašeho článku, se jedná o nehorázné nakládání s rozpočtovými prostředky, že je skutečně namístě, aby se na to podíval státní zástupce, zda nedošlo k neoprávněnému nakládání s rozpočtovými prostředky a porušování povinností při správě cizího majetku,“ řekl Seznamu Kalousek.

  Babiš se dopustil přestupku! Zaplatit má pokutu 200 tisíc korun. Jak o odvolání rozhodne Středočeský kraj, kde vládne hnutí ANO?

  Středočeští opoziční zastupitelé vyzvali vedení kraje, aby smlouvy s externisty zveřejnilo. „Zastupitelé musí vědět, za co kraj utrácí peníze a jak. Pokud jsou smlouvy utajované, tak je podezření, že buď tu práci ti najatí lidé vůbec nevykonali, nebo ji vykonali špatně,“ míní bývalý šéf finančního výboru a opoziční zastupitel Michael Pánek (ODS). Podle něj koalice hnutí ANO, ČSSD a komunistů musí smlouvy zveřejnit, pokud chce dostát svému předvolebnímu heslu o transparentnosti. „Jinak by bylo heslo o transparentnosti jen heslem pro voliče. Já totiž vidím, že se transparentnost ve Středočeském kraji zhoršuje. Když zastupitelé nemají právo na téměř žádné informace, tak jak můžeme mluvit o transparentnosti,“ dodal Pánek.

  Stát zvýhodní byznys, kam investoval premiér. Babiš zvýšil doplatek na děti ze zkumavky  Nepřehlédněte