• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Babiš se dopustil přestupku! Zaplatit má pokutu 200 tisíc korun. Jak o odvolání rozhodne Středočeský kraj, kde vládne hnutí ANO?

  6.2.2019
  Marcel Mihalik

  Byl usvědčen a vyměřili mu pokutu. Protože jako ústavní činitel a politik ovládá v zemi velkou část médií, což je podle městského úřadu v Černošicích střet zájmů, dostal za to předseda vlády a hnutí ANO Andrej Babiš „za uši“. Zaplatit má 200 tisíc korun, informovalo Právo. Premiér se odvolal k nadřízenému úřadu, kterým je Středočeský kraj hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO).

  Výši sankce uvedl deník Právo s odkazem na důvěryhodný zdroj obeznámený s rozhodnutím radnice. Proti tomu se Babišovi právníci v pondělí odvolali, což v úterý potvrdila černošická radnice na svých webových stránkách. Odvolání nyní poputuje k nadřízenému středočeskému krajskému úřadu, který bude mít lhůtu třicet dnů pro pravomocné rozhodnutí. Do té doby nemusí Babiš nic platit.

  Černošický úřad rozhodl v kauze střetu zájmů premiéra Babiše

  Středočeské hejtmanství přitom vede Jaroslava Pokorná Jermanová, místopředsedkyně ANO a bývalá první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny.

  Pro podjatost se může vyloučit

  Právě fakt, že jsou Jermanová i Babiš politicky na jedné lodi, může být důvodem k vyloučení středočeského krajského úřadu z projednávání premiérova odvolání. Babiš byl dokonce hostem na svatbě Jermanové. „Buď se vyloučí pro podjatost, nebo rozhodne. To by znamenalo buď potvrdit stanovisko černošského úřadu, nebo mu to vrátí,“ řekl k postupu krajského úřadu pro Náš REGION právník Transparency International (TI) Petr Leyer.

  středočeský kraj, jermanová

  Tajemní našeptávači. Středočeské hejtmanství tají, komu vyplatilo 2,3 milionu korun

  Černošická radnice je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér trvale bydlí. Podezření o Babišově možném střetu zájmů řešila od loňského srpna, kdy se na něj obrátila se svým oznámením česká pobočka protikorupční organizace TI.

  Podle jejích závěrů Babiš nadále ovládá některá média prostřednictvím holdingu Agrofert. Babiš se ale hájí tím, že holding vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů a dostál tak prý povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů. Členům vlády je přitom zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny.

  A úřad dal Transparency International za pravdu. Babišovi mohl za porušení zákona o střetu zájmů uložit pokutu od pěti do 250 tisíc korun.

  Pravda je na naší straně, míní Babiš

  Pod holding Agrofert stále spadá provozovatel rozhlasového vysílání Londa, který zaštiťuje rádia Impuls a RockZone. Dále tam patří společnost Mafra, která vydává deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Metro, rovněž týdeníky Téma a 5plus2 i zpravodajské servery iDNES.cz a Lidovky.cz. Součástí skupiny je také provozovatel televizní stanice Óčko.

  Praha chce opravit Karlův most, hledá lom s vhodným kamenem

  „Nemám potřebu to komentovat. Nechal jsem to na právníky a ti jsou určitě přesvědčeni o tom, že pravda je na naší straně. Nechávám to na nich, aby pracovali. Skutečně to neřeším. Řekli, že podají odvolání, tak ho určitě podali,“ řekl v úterý Babiš novinářům.

  Zopakoval, že za kauzou je politický boj a snaha vytlačit ho z české politiky. „Nechápu, jak úředníci, kteří řeší dopravní přestupky, můžou rozhodovat o tak složitém právním problému. Nemají pravdu. Podle právních analýz je všechno podle zákona. A ještě abych uklidnil novináře, stanovisko úřadu se týká jen médií, ničeho jiného,“ poznamenal už krátce po lednovém rozhodnutí úřadu Babiš.

  Kdo nepije v únoru, „pije“ proti alkoholikům. Uspějí Češi ve výzvě?

  To zástupci TI považují za přelomové s tím, že podle nich veřejná instituce nařizuje Babišovi narovnat jeho střet zájmů. „Možnosti jsou nabíledni. Buď se vzdát svých politických funkcí, nebo prodat mediální část Agrofertu,“ sdělil v lednu v tiskové zprávě šéf české TI David Ondráčka.

  Podle něj se Babiš nikdy nezbavil role toho, kdo ovládá Agrofert. „Nadále sedí na dvou židlích – podnikatelské a politické. Obě role se vzájemně ovlivňují a potenciálně mohou poškozovat veřejný zájem nejen České republiky, ale i Evropské unie,“ doplnil Ondráčka.  Nepřehlédněte