• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Tajemní našeptávači. Středočeské hejtmanství tají, komu vyplatilo 2,3 milionu korun

  18.1.2019
  Marcel Mihalik

  Rádcům vrcholných středočeských politiků putovalo v uplynulém roce z veřejných peněz 2,3 milionu korun do kapes. Jmenný přehled expertů však kraj hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) tají.

  Líbivá slova pronášela někdejší místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová v roce 2016, když pomýšlela na hejtmanský post. „První, co náš kraj potřebuje, je transparentní přerozdělování finančních prostředků…,“ zněla její píseň, která je k dohledání ve volebním programu. Po dvou letech u moci zní však tahle píseň o transparentnosti poněkud falešně. Náš REGION se totiž na krajském úřadě dotazoval na jmenný seznam externích spolupracovníků (expertů) hejtmanky i středočeských radních v letech 2017 až 2018, a to včetně výše odměn, kterou si poradci fakturovali. Odpovědi se dostalo redakci a čtenářům jen částečně.

  Kdo radí, je tajné?

  „Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová měla v roce 2018 jednoho externího poradce. Vyplacená odměna v roce 2018 byla 180 tisíc korun. Členové Rady Středočeského kraje v roce 2018 využili deset externích poradců. Vyplacená odměna v roce 2018 byla 2 120 tisíc korun,“ odpověděl František Snopek, vedoucí Odboru podpory řízení krajského úřadu.

  hejtmanka

  Prokletý „Rathův kraj“. Kryje středočeské hejtmanství korupci?

  Zřejmě co radní, to externí poradce. Rada Středočeského kraje je totiž jedenáctičlenná. V průměru tak každý poradce inkasoval 209 tisíc korun za rok, což není nijak závratná částka. Pochybnosti spíš vyvolává fakt, že Středočeský kraj záměrně opomněl uvést jména expertů a jejich odměny za rok 2017.

  Odpovědi se od Jermanové dostalo už v roce 2016. „Se vstupem hnutí ANO do politiky, které není zatížené oním klasickým politikařením a snahou urvat co nejvíce z veřejných peněz pro sebe, se nabízí možnost se k mnoha prospěšným věcem vrátit, prosadit je a přitom zavést i věci nové a potřebné.“  Nepřehlédněte