• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kdo nepije v únoru, „pije“ proti alkoholikům. Uspějí Češi ve výzvě?

  3.2.2019
  Marcel Mihalik

  Výzva Suchej únor letos posedmé vyzkouší Čechy, zda umí odolat alkoholu. Úkolem je vydržet celý následující měsíc na suchu. Taková akce je přitom žádanou příležitostí, neboť Češi jsou podle Světové zdravotnické organizace v požívání alkoholu 3. na světě!

  Kam se hrabou ruští mužíci na české (v hospodě u piva) chytré hlavičky. Srovnáme-li Rusy s Čechy, tak podle dat OECD z roku 2017, si držíme bronzovou medaili v soutěži o největší alkoholiky světa. Rusové jsou dle tohoto žebříčku až na 14. příčce. A naši bratia Slováci? Ti jsou přesně za Rusy, tedy 15. Jak tedy vyplývá z dat porovnávajících užívání alkoholu lidmi nad 15 let, Češi „chlastají“ první ligu.

   

  Řeč čísel hovoří o Češích podle posledních statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) takto:

  1,6 milionu dospělých stojí před propastí jménem alkoholismus.

  9,3 litru čistého alkoholu byla spotřeba na každou Češku nad 15 let.

  17 procent lidí nad 15 let pije rizikově.

  26,9 litru čistého alkoholu byla spotřeba na každého Čecha nad 15 let.

  600 tisíc lidí si dává pivo nebo šláftrunk denně.

   

  Připravuje se Letiště Václava Havla na prodej Číňanům? Smysl to dává, řekl náměstek primátora

  Zájemci, kteří se chtějí do akce zapojit, se mohou zaregistrovat na webu www.suchejunor.cz. Najdou tam i test, který pomůže zjistit, jak na tom člověk s pitím skutečně je. K dispozici jsou také kontakty na odborníky.

  Denis Šafařík z pohádky Kouzelník Žito: Byl jsem jediný kluk ve městě

  Podle šéfa kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Michala Miovského je hranice mezi kontrolovaným pitím a závislostí tenká. Otestovat ji může právě to, zda člověk vydrží měsíc bez alkoholu. „V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem,“ uvedl Miovský.

  středočeský kraj, jermanová

  Tajemní našeptávači. Středočeské hejtmanství tají, komu vyplatilo 2,3 milionu korun

  Zkušenosti z ciziny ukazují, že po několikatýdenní přestávce v pití řada lidí alkohol pak omezí. Podle Ladislava Csémyho z Národního ústavu duševního zdraví si přínos abstinence uvědomí hlavně lidé, kteří pijí často či pravidelně. „Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se proměňuje i vnější vzhled,“ podotkl odborník. Člověk se cítí svěží, zlepší se mu nálada, výkonnost, trávení, paměť, spánek i pozornost. Má víc času na záliby či blízké. Projeví se to pak i ve vztazích.

  Soudci a žalobci skončí na ulici! Jejich nevýhodné nájemní smlouvy Praha zruší

  Škodlivé pití odpovídá konzumaci 40 až 60 gramů alkoholu u mužů a 20 až 40 gramů u žen. Jsou to u mužů dvě až tři piva, čtyři až šest decilitrů vína a dva až tři „panáky“. U žen je to o sklenici méně. Rizikové pití pak představuje u mužů víc než 60 gramů a u žen přes 40, tedy u mužů přes tři a u žen přes dvě sklenice.

   

  Osm milionů korun stojí v průměru nový byt v Praze. Kde se jich postavilo nejvíc?

  Praha odstranila bariéry, ponechala jen ty na Staroměstském náměstí. Proč?  Nepřehlédněte