Kraj nepřeje cyklostezkám, jen v Neratovicích čekají přes 10 let

28.8.2020
Redakce

Po vybudování zpevněného úseku labské cyklotrasy mezi Brandýsem nad Labem a Kostelcem nad Labem v roce 2010 se v Neratovicích zaměřili na podporu přípravy dalšího úseku podél Labe okolo Neratovic, který brání pohodlnému cestování po labské stezce bez bariér. „Nejprve se nám podařilo vyjednat souhlas vlastníků pozemků pro vydání územního rozhodnutí. Poté bylo vyřešeno napojení nové trasy do města a především se podařilo vypořádat majetkové vztahy k pozemkům,“ říká místostarostka Neratovic Lenka Mrzílková (STAN). S projektanty a vedením města Kostelce nad Labem bylo po roce 2016 vyřešeno i vedení stezky v Rudči v 200 m dlouhém úseku, kde nebylo možné pozemky od soukromých vlastníků vykoupit. Po dokončení projektové dokumentace na kraji bylo následně zahájené stavební řízení zastavené z důvodu chybějících dokumentů a stanovisek. Aktuálně se čeká na stanovisko Povodí Labe ke kácení stromů na jejich pozemcích pro vydání povolení o kácení potřebné pro stavební povolení.

Lenka Mrzílková připomíná, že příprava výstavby krajských cyklostezek byla po změně ve složení koalice ve Středočeském kraji v roce 2017 přesouvána z jednoho odboru na druhý, a nakonec skončila po dlouhé době nečinnosti v gesci Krajské správy a údržby silnic. „Paní hejtmanka v roce 2018 na základě naší žádosti o urgenci přípravy projektu přislíbila osobní dohled nad jeho pokračováním. Stavební povolení však dosud vydáno není a k realizaci dlouho očekávané stavby, která je zařazena v krajském investičním plánu a bylo přislíbeno její spolufinancování z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), tak pro nezájem současného vedení kraje dosud nedošlo,“ konstatuje místostarostka.

Přitom například Jihočeský kraj dokázal v minulých letech připravit společně s jednadvaceti obcemi a městy 189 km dlouhou dálkovou cyklostezku a získal pro ni od státu 1 miliardu Kč. „Když jsem požádal na květnovém zasedání středočeského výboru pro dopravu alespoň o seznam krajem nově vybudovaných cyklostezek, dostal jsem pouze mlhavou odpověď – vypadá to, že od roku 2018 nebyl postaven ani jeden kilometr nové cyklostezky,“ dodává Martin Exner, starosta Nové Vsi (STAN) a cyklista, který každoročně na svém jízdním kole ujede zhruba 10 tisíc kilometrů.

Středočeské cyklokoncepci podle něj uškodila i změna ve vedení kraje. Původní koalice ANO, ODS, STAN a části zastupitelů TOP09 ambiciózně určila prioritní úseky cyklostezek, které kraj měl připravovat a realizovat, bohužel po změně ve vedení kraje na koalici ANO, ČSSD a KSČM zůstala Cyklokoncepce jen na papíře. „Je naprosto zásadní, aby vedení kraje přebralo zodpovědnost za všechny úseky páteřních cyklostezek, ty začalo aktivně budovat a zároveň umožnilo jejich tarifní propojení se systémem veřejné dopravy pomocí integrovaných jízdenek,“ uzavírá Martin Exner.

FOTO: Tenhle úsek cyklostezky kolem Labe v Neratovicích čeká na dokončení už deset let

Tenhle úsek cyklostezky kolem Labe v Neratovicích čeká na dokončení už deset let - NeratoviceTenhle úsek cyklostezky kolem Labe v Neratovicích čeká na dokončení už deset let - Neratovice


Nepřehlédněte