• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kraj opraví další část zámku v Nových Syrovicích

  7.4.2024
  Simona Knotková

  Po čtyřech letech se na zámek v Nových Syrovicích na Třebíčsku vrátí stavbaři. Kraj Vysočina bude opravovat původní prostor hospodářského křídla památky.

  „Rekonstrukce přístavby bude zahrnovat drenáž se zaústěním do jezírka v parku, doplnění sklepního odvětrávání a sanační omítky ve vnitřních prostorách přízemí,“ nastínil rozsah oprav radní pro oblast majetku Karel Janoušek. Součástí prací bude také doplnění chybějících částí zámecké zdi. Kraj v zámku provozuje domov pro závislé na alkoholu.

  Stavební ruch se obyvatel domova nedotkne. Podle informací radního Karla Janouška budou práce v přízemí probíhat v etapách za provozu. Bydlení v patře tedy nenaruší a klienti se nebudou muset stěhovat do náhradních prostor. Rekonstrukce by měla začít ještě letos, po podpisu smlouvy s vybraným dodavatelem v rámci výběrového řízení. Předpokládaná hodnota zakázky činí 9,8 milionů korun. Práce potrvají přibližně rok.

  „Klíčové je především odstranění vlhkosti zdiva s ohledem na dlouhodobý výskyt spodní vody a kolísání hladiny v prostoru suterénu. Počítáme také s opravou fasád, střechy včetně vikýřů, výměnou některých oken, podlahy v prádelně a doplnění chybějícího oplocení v parku. Na některých místech opravíme zeď, jinde přibude plaňkový plot,“ vyjmenoval Karel Janoušek s tím, že do provozního řešení budovy zasaženo nebude a veškeré práce budou prováděny pod dohledem památkářů.

  Poslední velká rekonstrukce za desítky milionů korun se uskutečnila v letech 2016 až 2018 a 2018 až 2020. Zámek tehdy získal novou střechu, fasádu, krovy, okna, dveře, výtahy a pořízeno bylo také nové vybavení. Chloubou památky jsou repliky původních zámeckých komínů.

  Domov s kapacitou 88 lůžek je příspěvkovou organizací Kraje Vysočina od roku 2004. Koncem padesátých let minulého století byl prohlášen kulturní památkou, poté začal sloužit k sociálním účelům, nejdříve jako domov pro seniory a od roku 1996 jako ústav sociální péče.

  Zdroj: Tisková zpráva Kraje Vysočina  Nepřehlédněte