Kraj Vysočina hodlá přidat Jihlavský havířský průvod do seznamu lidových tradic České republiky

11.1.2022
Redakce

Kraj Vysočina navrhne rozšířit národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR o Jihlavský havířský průvod. Předložení nominace dnes schválila krajská rada. Z Vysočiny jsou zatím v národním seznamu čtyři položky, jde o pátou nominaci, řekl novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO).

„Byli bychom rádi, kdyby se to povedlo. Je to taková prestiž být na tom seznamu a je to vlastně i uznání odborníků,“ řekl dnes Milan Kolář ze spolku Jihlavský havířský průvod, který se zasloužil o obnovení tradice.

Mezi 30 položkami v národním seznamu zatím z Vysočiny figurují Běh o barchan v Jemnici na Třebíčsku, Skřípácká muzika na Jihlavsku, Betlémská cesta v Třešti a Historický morový průvod v Brtnici na Jihlavsku. Na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR jsou zařazované nejvýznamnější projevy tradiční lidové kultury. O zápisu rozhoduje ministr kultury na základě stanoviska Národní rady pro tradiční lidovou kulturu.

Jihlavský havířský průvod souvisí s hornickou minulostí Jihlavy. Motiv kostýmovaných horníků se poprvé objevil při oslavách v roce 1799. Po sto letech zvyk kostýmovaného průvodu upadal, o jeho renesanci se postaral Johann Haupt, majitel fotoateliéru, historik a později kustod jihlavského muzea. Průvod se stal významnou kulturní akcí města konanou vždy kolem svátku Jana Křtitele.

V roce 1944 procházel Jihlavou havířský průvod na dlouhou dobu naposledy. Uzavřela se tak etapa, kdy nositeli tradice byli obyvatelé německé národnosti. Několikrát se pak průvod konal v 50. a v 60. letech 20. století při oslavách Dne horníků. Jeho moderní etapa se začala psát v roce 1999, z iniciativy sdružení Jihlavský havířský průvod v čele s Milanem Kolářem. Od té doby se průvod koná pravidelně, účastní se okolo 200 kostýmovaných postav, mezi nimi 180 dětí.

Krajský seznam na Vysočině obsahuje devět ceněných tradic. Kromě výše zmíněných jsou v tomto seznamu Obchůzka královniček na Velkobítešsku, Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov, Dudáctví na Vysočině a Svatováclavské hody v Rouchovanech na Třebíčsku.

zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte