• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Král a jeho družina ve Vlčnově obcházeli děvčata: za vymrskání kančúchem si vysloužili nejen vdolečky

  1.4.2024
  Doris Drienová

  Na velikonoční obchůzku vyrazil v pondělí dopoledne i král letošní Jízdy králů ve Vlčnově na Uherskohradišťsku, devítiletý František Janča. Doma si ho ráno vyzvedlo 11 mládenců ročníku 2006, takzvaných legrútů, kteří tvoří královskou družinu.

  Roli legrútů plní chlapci, kteří v daném roce dosáhnou 18 let. Spolu s králem zamířili za družicemi, tedy děvčaty stejného ročníku. Chlapci si na cestu oblékli tradiční vlčnovské kroje. V krojích je vítala i děvčata, která legrúti vymrskali pomlázkami, v regionu nazývanými kančúch.

  „Na Velikonoce jsem se těšil. Nejradši na nich mám čokoládu,“ řekl v pondělí král František Janča. Královská rodina přichystala před obchůzkou pro mládence snídani, na kterou je po ranní mši v kostele pozvala k sobě domů. „Základ je vdoleček, chlebíček, dobře vychlazená slivovice, nějaké to víno. Oni to kluci berou zodpovědně. Říkali, že nebudou divočit ani to přehánět, aby celou dědinu obešli,“ uvedl králův otec Martin Janča.

  Při obchůzce v pondělí nesli legrúti na ramenou dlouhý kančúch. „Pletli jsme ho v sobotu dvě hodiny. Dlouhý je přes 7,5 metru,“ řekl Tomáš Mlýnek, jeden z chlapců. „Máme šest družic v ročníku. Budeme chodit po celé dědině a budeme chodit k nim domů,“ doplnil před začátkem obchůzky legrút.

  Mezi děvčata, ke kterým spolu s dalšími mládenci zavítal, patřila i Eliška Zpěváková. „Nachystala jsem pohoštění, například víno, slivovici, vdolečky,“ řekla dívka. Připravené měla pro koledníky také barevné stužky. Po vymrskání jim je uvázala nejen na více než sedmimetrový kančúch, ale i na menší pomlázky, které chlapci měli při obchůzce zasunuté ve vysokých botách.

  Letošní vlčnovský král František Janča se na veřejnosti po boku své družiny poprvé oficiálně představil na krojovém plese koncem ledna. Za měsíc družinu s králem čeká stavění máje. Vrcholem společných akcí bude o posledním květnovém víkendu Jízda králů, na kterou do Vlčnova každoročně přijíždějí tisíce lidí. Král oblečený v ženském kroji a s růží v ústech při ní pojede na koni v čele průvodu.

  Jízda králů byla v roce 2011 zapsána na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi. Pochází zřejmě již z pohanských dob. Chlapci spolu soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý možný původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se podle legendy právě do ženského kroje a do úst si vložil růži.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte