Kriminalita klesla, ale kola se kradou ve velkém

Ačkoli během pandemie koronaviru kriminalita celkově klesla, škody z krádeží kol loni výrazně vzrostly. Zatímco v roce 2019 byla podle policejních statistik ukradena jízdní kola a elektrokola za 108 milionů korun, loni škody dosáhly 135 milionů Kč. Policie ČR evidovala 5 258 odcizených strojů, o rok dříve 5106. 

Průměrná škoda z krádeží kol a elektrokol meziročně vzrostla z 21 151 Kč na 25 637 korun. Statistiky tak potvrzují trendy z posledních let, kdy Češi do svého cyklistického vybavení investují stále více peněz. Vliv na vyšší hodnotu bicyklů má i rostoucí počet prodaných elektrokol. Podle Asociace výrobců a dovozců jízdních kol zaujímají elektrokola třetinový podíl objemu prodaných kol v zemi. „Průměrnou škodu za ukradené kolo evidujeme za asi 30 tisíc korun,“ uvedl šéf komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Vyplacené plnění za krádeže kol roste, dodal mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. Cyklistika podle něj aktuálně zažívá nebývalý rozmach, lidé si kola (včetně elektrických variant) pořizují od loňska houfně. Jde tak o nedostatkové zboží, jehož cena roste. „Předpokládáme, že se toto do množství krádeží promítne v druhé polovině roku a během toho příštího,“ dodal.

Kriminalita na Příbramsku klesla o více jak polovinu. Největší podíl mají krádeže a vloupání

Ačkoli už si zloději umějí poradit s různým technickým řešením zabezpečení kola, je kvalitní zámek nutným základem. Kolo je možno také vybavit GPS modulem, díky kterému se dá lokalizovat. „GPS lokátor je vhodný zejména pro elektrokola, jelikož může být napájen přímo z baterie kola. Díky tomu vydrží v pohotovosti téměř neomezeně. Modul dále obsahuje dodatečnou baterii pro případ, že by zloděj baterii z kola vyjmul,“ uvedl jednatel společnosti Ekolo.cz Jakub Ditrich. Každé kolo je také možné opatřit tzv. DNA a registrovat jej v policejní databázi.

Vedle tradičního zabezpečení se nabízí možnost kolo pojistit. Proti klasické pojistce domácnosti má například speciální pojištění jízdních kol a elektrokol od ERV širší rozsah ochrany. Vztahuje se na krádež z objektu i z volného prostranství, auta či nosiče na kolo. Navíc kryje škody, které na kole vzniknou při pádu během jízdy na něm, během jeho přepravy nebo v případě vandalismu. Pojištění kol a elektrokol platí jak v ČR, tak v zahraničí.

Lidé velmi často neaktualizují pojistné smlouvy, připomněl Marek. A tak zatímco si ji sjednali dříve a limit napřÍklad 10 tisíc Kč jim připadal dostatečný, ceny kol a zejména elektrokol se už několik let pohybují mnohem výše. „Pokud si pořizuji dražší kolo, adekvátně tomu si upravuji i limity na smlouvě, které se týkají jízdních kol,“ doporučil.

adp/ČTK

Dnes, 06:20
Alena Mornštajnová vydává v polovině dubna novou a očekávanou knihu Listopád. Sametová revoluce se v...
Dnes, 04:00
Požadavkem na omezení shromažďování, které by neumožnilo dlouhodobě uvolnit amatérský sport, epidemiologové vytvářejí do budoucna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Dálnice D10, která spojuje Prahu s Mladou Boleslaví a Turnovem je páteřní komunikací spojující severní...
Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
Včera, 11:15
Pašijový týden, trvající od středy do neděle, znamenal předem jasně dané úkony a také jídla,...
Včera, 06:26
Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení...
Včera, 06:11
Láska není turistika – to je neoficiální heslo mezinárodních párů, kterým koronavirová pandemie sebrala ze...
Včera, 04:00
Největší česká zdravotní pojišťovna i teď, v době kritické pandemické situace, která je u nás...
Včera, 04:00
Mělnická vinařská podoblast je jednou z nejvýznamnějších v Čechách, město Mělník je proto vnímáno jako...
Včera, 04:00
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí...
Reklama