Kriminalita v Olomouckém kraji se zvýšila, objasněno je přes polovinu případů

27.1.2023
Doris Drienová

V Olomouckém kraji se v meziročním srovnání zvýšila kriminalita o 14 procent. Policisté zaznamenali loni 9114 trestných činů, což je o 1312 případů více než v roce 2021, vyplývá ze statistik olomoucké krajské policie. Hranici 9000 případů počet trestných činů překročil po třech letech, roky 2020 a 2021 byly poznamenány pandemií koronaviru, nižší kriminalita mohla souviset s omezením pohybu a koronavirovými opatřeními. Objasněnost loni činila 53,93 procenta, což je nejnižší číslo od roku 2014.

Před pandemií koronaviru byl počet trestných činů vyšší než loni. V roce 2019 evidovali policisté 9838 trestných činů, o rok dříve to bylo 9332 případů. Objasněnost však v těchto letech dosahovala až k 60 procentům, v letech 2019 až 2021 přesahovala 58 procent, v roce 2018 to bylo 60,34 procenta, vyplývá z policejních statistik. Ve srovnání s ostatními kraji náleží Olomouckému kraji co do počtu trestných činů i objasněnosti sedmé místo.

Policisté v kraji zaznamenali 830 případů násilné kriminality, což je téměř o sto více než předloni. Patří mezi ně také 13 vražd, z toho pět ve stadiu pokusu a jedna ve stadiu přípravy. Jedna z vražd měla tři oběti, řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. „Ve čtyřech případech se jednalo o vraždy mezi členy rodiny. Ve zbylých skutcích pak šlo o osoby, které se sice znaly, ale nebyly v žádném příbuzenském vztahu,“ doplnil Hejtman. Všechny případy kriminalisté objasnili, vyšetřování vraždy ve Velkých Losinách, při které pachatel kvůli těžké intoxikaci zemřel, policisté dosud neukončili, dodal policejní mluvčí.

Nejtragičtější byla vražda z loňského dubna v Kostelci na Hané na Prostějovsku, při které zemřeli tři lidé. Devětadvacetiletého muže již žalobce loni v listopadu obžaloval z trojnásobné vraždy, oběťmi byli bratr, sestra a otec obžalovaného. Případem se bude zabývat brněnský krajský soud, řekl tehdy mluvčí brněnského krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Muž se k činu po zadržení doznal, hrozí mu 15 až 20 let nebo výjimečný trest.

Podle statistik narostl také počet případů i u mravnostní kriminality, policisté jich loni vyšetřovali 172 oproti 141 případům z předchozího roku. Ještě významněji vzrostla majetková kriminalita, v níž olomoucká krajská policie eviduje za loňský rok 4073 případů, což je v meziročním srovnání o 923 více. Přibylo i případů hospodářské kriminality.

Nárůst sledují kriminalisté především v oblasti kyberkriminality, svědčí o tom i jejich policejní svodky. Policisté zaznamenali loni 1053 případů, což je z celkové trestné činnosti 11,6 procenta. Předchozí rok tento podíl činil 8,6 procenta a v roce 2020 to bylo 6,9 procenta, uvádějí statistiky. Nejčastěji jde o podvody a neoprávněné přístupy a poškozování záznamu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte