„Každoroční celoplošnou deratizací se snažíme udržovat populace potkanů alespoň v přijatelné míře. Rozsáhlá síť kanalizačních stok umožňuje potkanům bezproblémové putování za potravou. Někteří z nás jim usnadňují toto putování tím, že kanalizaci využívají jako odpadkový koš pro likvidaci zbytků potravy z domácností,“ uvedl manažer provozu kanalizace Středočeských vodáren Vladimír Dragoun.
Množení hlodavců lidé podporují také krmením ptactva a toulavých zvířat. Místa s potravou ale rychle nalézají i hlodavci, kterým se pak dobře daří, což se projevuje i zvýšeným množením.
„Předpokládalo se, že letošní chladná zima se odrazí na porodnosti hlodavců, ale opak je pravdou, což doložilo značné množství výkalů na vyvýšených místech po otevření poklopů kanalizačních šachet, ale i záznamy z kamer používaných při kontrolách stavu kanalizačního potrubí,“ dodal Dragoun.
Celoplošnou deratizaci provádějí vodárny obvykle na jaře a na podzim, využívají k ní téměř 20 tisíc kanalizačních vstupů.
Středočeské vodárny jsou provozovatelem vodohospodářské infrastruktury, která zajišťuje zásobování vodou pro zhruba 230 tisíc obyvatel Mělnicka, Kladenska a částí Rakovnicka, Mladoboleslavska a okolí Prahy. Společnost spravuje majetek v hodnotě přesahující šest miliard korun, jde o více než 2500 kilometrů vodovodní sítě a 920 kilometrů kanalizačních stok.
ČTK