Kroměříž ruší vánoční program. Posune i trhy

24.11.2021
Redakce

Kroměřížská radnice zrušila čtvrteční rozsvícení vánočního stromu a také minimálně posunuje začátek vánočních trhů nazvaných Šťastné a veselé, které měly začínat 10. prosince. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí radnice Jan Vondrášek. Město reaguje na včerejší prohlášení hejtmana Radima Holiše, podle něhož Zlínský kraj od příštího týdne omezí minimálně na dva týdny společenský život, aby pomohl nemocnicím, které jsou kvůli covidové situaci na hraně svých kapacit. Zakázány budou zřejmě akce nad 100 lidí.

„Moc nás mrzí, že dlouho a pečlivě připravovaný program nemůžeme občanům nabídnout. Je to rozhodnutí z vyšší moci, které nedokážeme ovlivnit,“ uvedl kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Podle něj měl Zlínský kraj či lépe vláda přijít s podobným opatřením mnohem dříve, aby bylo účinné. „Plánujeme tyhle akce měsíce dopředu. Vycházeli jsme z nějaké situace, dnes se to změnilo. Nevím, jestli to bylo rozhodnutím pana hejtmana nebo celé Rady Zlínského kraje. Od září jsme tady měli nárůst počtu nakažených nemocí covid-19. Nedělali jsme nic kvůli volbám, abychom si nepohněvali voliče, a najednou ze dne na den tady vyhlašujeme tyto věci. Je otázka, nakolik tohle omezení nyní pomůže v boji s epidemií. Pan hejtman by měl spíše působit na občany, aby se šli očkovat a aby nosili roušku a byli zodpovědní k sobě i ostatním lidem,“ uvedl Němec.

Vánoční strom, který již stojí nazdobený na Velkém náměstí v Kroměříži, město rozsvítí v noci z čtvrtka na pátek. Z plánovaného programu se bude konat pouze čtvrteční a páteční jarmark, a to od 9:00 do 17:00. „Stánky však budou rozestavěny s rozestupy dva metry, kulturní program je zcela zrušen. Chceme ale, aby lidé, kteří náměstím procházejí, se zde mohli alespoň na chvilku zastavit a nakoupit si drobné předměty na Vánoce,“ řekl Němec.

Osud velkých vánočních trhů na Velkém náměstí je nejistý. „Světelná výzdoba i stánky budou na náměstí instalovány. Výzdoba se však nerozsvítí a stánky budou prázdné, dokud případně Zlínský kraj své rozhodnutí nezmění a akce znovu nepovolí,“ uvedl Němec. Jisté je zrušení koncertu Davida Kollera, který měl adventní trhy zahájit. Neuskuteční se ani akce Domu kultury a kina Nadsklepí, město zatím nezprovozní ani mobilní kluziště na Hanáckém náměstí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte