• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kroměříž se připravuje na masopustní veselici, chystá se jarmark i průvod maškar

  16.1.2024
  Doris Drienová

  Masopustní veselí ovládne v sobotu 10. února centrum Kroměříže. Městem projde průvod maškar, na Hanáckém náměstí budou moci lidé nakoupit na jarmarku.

  Organizátoři připravují také masopustní bruslení v maskách nebo vystoupení cimbálové muziky. Novinkou bude soutěž v pojídání půlkilogramových jitrnic, uvedla v úterní tiskové zprávě Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.

  Masopustní jarmark připomínající tradiční lidový zvyk se v Kroměříži zařadil mezi tradiční společenské akce. V 9:00 se vydá na pochůzku městem masopustní průvod. Vyrazí od centra vzájemného setkávání rodin s dětmi Klubíčko v areálu Základní školy Zachar. „V průvodu bude vítán každý, kdo na místo dorazí v masce a s dobrou náladou. Medvěd si na letošní masopust pořídil nový kožich a bude mu to v nové masce určitě slušet,“ uvedla Kučerová.

  Po 10:00 dorazí průvod na Hanácké náměstí, kde o chvíli později začne masopustní jarmark. Na náměstí bude od rána hrát flašinetář, v 10:40 se uskuteční soutěž jedlíků. Od 11:00 se mohou děti těšit na pohádku O ježkovi, který tančil v podání Divadélka s radostí. Odpoledne bude na kluzišti na náměstí patřit masopustnímu bruslení v maskách i bez nich, pro malé návštěvníky připravují pořadatelé tvořivé dílničky. „Po celý den bude hrát cimbálová muzika Čertiska,“ uvedla Kučerová.

  Vstup na Hanácké náměstí a všechny body programu je pro návštěvníky zdarma. „V jarmarečních stáncích bude možné koupit dobroty spojené s masopustem, zabijačkové výrobky, klobásy, speciality z udírny, ale i sladkosti, koláče hanácké i valašské, perníky a samozřejmě teplé i studené nápoje,“ doplnila Kučerová.

  Masopust od pradávna provázela zábava a hojná konzumace dobrého jídla a pití. Začínal svátkem Tří králů a pokračoval až do Popeleční středy, kterou začíná čtyřicetidenní půst do Velikonoc. O masopustu se v domech smažily koblihy a boží milosti, které v tomto období tradičně patřily do jídelníčku. Svátek, známý také jako ostatky, končiny, fašank, voračky nebo šibřinky, vždy vrcholil obřadními obchůzkami a rejem maškar.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte