• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kruté týrání zvířat na jatkách nezůstane bez trestu! Tři muži z jatek v Hraběticích si vyslechli rozsudek

  18.4.2024
  Doris Drienová

  Okresní soud ve Znojmě potrestal trojici mužů za týrání zvířat na jatkách v Hraběticích na Znojemsku, jeden trest je nepodmíněný, jeden podmíněný a jeden peněžitý.

  Jakub Krnáč, kterého přivedla eskorta, dostal pravomocně tříletý nepodmíněný trest vězení. Jde však o souhrnný trest, muž je již ve vězení za nesouvisející věc. V případě zbylých obžalovaných rozhodnutí není pravomocné. Na zacházení se zvířaty na jatkách upozornil před dvěma lety zveřejněnými záběry spolek Zvířata nejíme. Zaměstnanci jatek na nich při vykládce z nákladních aut do prasat či krav kopali, dávali jim elektrošoky a radili si, jak seleti šlápnout na hlavu.

  Obžalobě čelili Krnáč, který tehdy na jatkách pracoval podle žalobce bez zaměstnaneckého poměru, a tehdejší zaměstnanci jatek Karel Chytka a Martin Sion. Krnáč, v předchozích letech opakovaně trestaný, jako jediný uvedl, že se cítí vinen, nerozporoval ani žádný důkaz. Dnes řekl, že svého jednání lituje. Zbylí dva obžalovaní se jednání u soudu neúčastnili, v přípravném řízení vinu popřeli. Chytkovi soud uložil trest 2,5 roku podmíněně odložených na tři roky, Sionovi peněžitý trest 45.000 korun.

  „Z důkazů, které byly zajištěny, nepochybně vyplývá, že se uvedeného jednání všichni tři obžalovaní dopustili. Kamerové záznamy zcela nepochybně prokazují vinu všech tří obžalovaných,“ uvedl předseda senátu Jaromír Kapinus. Doplnil, že na záznamech lze muže zřetelně poznat, poznali je i svědci.

  Státní zástupce Pavel Toufar v obžalobě popsal skutky trojice z let 2020 až 2022. Podle něj surovým a trýznivým způsobem zacházeli se zvířaty při vykládce a jejich nahánění do objektu jatek, šlo o prasata domácí a tury domácí. Muži zvířata tloukli, v některých případech i zvířata neschopná pohybu, bili je tyčí do hlavy, kopali do nich, například do břicha, opakovaně je popoháněli elektrošoky. Pokud nemohlo zvíře chodit, odtáhli je lanem. Skutků se dopustili v několika popsaných případech Krnáč či Chytka sami či spolu nebo se Sionem.

  Podle obhájkyň mužů, kteří vinu popřeli, nebylo prokázané, že by se dotyční dopustili trestného činu. Šlo podle nich maximálně o přestupek. Krnáčovi a Chytkovi hrozilo podle žalobce v přísnější sazbě až šest let vězení, Sionovi tři roky. V případě Krnáče je rozhodnutí pravomocné, muž ani žalobce se neodvolali, v případě zbylých dvou si obhájkyně ponechaly lhůtu pro možné odvolání.

  Aktivisté zveřejnili téměř pětiminutový sestřih záběrů předloni v létě. Na velkých jatkách obvykle bývá stálý veterinární dozor. Hrabětická jatka však patřila k menším a jejich provoz nebyl pravidelný, proto zde stálý dozor nebyl. Po zveřejnění záběrů provozovatel činnost jatek ukončil.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte