• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Krvavé vraždy studentů. To byla nacistická zvěrstva v roce 1939. Jak je možné, že na ně 17. listopadu zapomínáme?

    Rok co rok se 17. listopadu scházejí u Hlávkových kolejí v Praze, aby připomněli události roku 1939, kdy tekla krev, a byli vražděni studenti. Vzpomínku organizuje Hlávkova nadace, přicházejí politici. Letošek není výjimkou. Pamětníci žádají o to, aby spolu s událostmi 1989 bylo na státní svátek 17. listopadu v kalendáři pamatováno i na Jana Opletala a další studenty z roku 1939.

    Lidí, kteří nacistické hrůzy zažili na vlastní kůži, je čím dál méně. Stárnou a umírají. Prosí o legislativní maličkost, zároveň ale obrovsky důležitou symboliku. K názvu státního svátku 17. listopadu „Den boje za svobodu a demokracii“ (coby upomínky na události roku 1989) přidat „Mezinárodní den studentstva“, kterým si lidé na celém světě připomínají pražské události z konce října a průběhu listopadu 1939.

    Dění v Československu před 17. listopadem 1989. Víme, kdo stál za krvavým zásahem STB

    Tento svátek byl vyhlášen v roce 1941 na manifestačním shromáždění v Anglii, kterého se zúčastnili delegáti z šestadvaceti zemí. Z českého, respektive československého, kalendáře, zmizel po listopadu 1989. V jiných zemích je svátek stále připomínám. Petici s požadavkem rozšíření stávajícího názvu v ČR již před lety inicioval Národní parlament dětí a mládeže.

    Čeští vysokoškoláci zvedl hlas jako první

    Už poněkolikáté je v Poslanecké sněmovně novela zákona o státních svátcích, která název státního svátku rozšiřuje. Opět ji předložila skupina poslanců. „V prohlášení spojeneckých studentů k 17. listopadu, které bylo přijato v rámci schůze delegátů 26 členských zemí Mezinárodní unie studentů v Londýně z roku 1941, je jasně uvedeno, že čeští vysokoškolští studenti jsou považováni za vůbec první, kteří – cituji – zvedli svůj hlas na znamení odporu proti nacistickým utlačovatelům,“ uvedl ve sněmovně jeden z předkladatelů, poslanec Karel Rais (ANO).

    FOTO: 17. listopad u Hlávkových kolejí

    17. listopad u Hlávkových kolejí - U Hlávkovy koleje – foto AC17. listopad u Hlávkových kolejí - U Hlávkovy koleje 2 – foto AC

    Normu ještě čeká kus legislativního kolečka, naději na schválení má. A na závěr malá rekapitulace událostí z roku 1939: krvavě potlačená manifestace ke vzniku Československa, oběti střelby dělník Václav Sedláček a student medicíny Jan Opletal, jehož pohřeb byl spontánní demonstrací proti nacismu, zatýkání vysokoškoláků, jejich převezení do koncentračního tábora Sachsenhausen, poprava devíti studentů-funkcionářů, uzavření českých vysokých škol.



    Nepřehlédněte