Kryštof 13 usedl k nohám Jana Žižky v Táboře

22.6.2022
Jiří Bydžovský

Netradiční zásah mají za sebou jihočeští letečtí záchranáři. Posádka vrtulníku Kryštof 13 s posádkou rychlé zdravotnické pomoci na táborském náměstí společně zasahovaly u pacientky, u které došlo ke zhoršení zdravotního stavu z důvodu neurologických příčin. Záchranáři ženě zajistili žilní vstup, podali infúzní roztoky a ve stabilním stavu byla letecky transportována do Centra vysoce specializované cerebrovaskulární péče Nemocnice České Budějovice.

Historické centrum Tábora vytrhlo z poklidného odpoledne burácení rotoru vrtulníku Letecké záchranné služby Jihočeského kraje. Jde o poměrně atypické místo, neboť uzavřená zástavba je pro přistání vrtulníku v mnoha ohledech náročnější. „Pilot společně s leteckým záchranářem a lékařem musí během přistání kontrolovat dráty elektrického vedení, předměty vystupující nad povrch, které nejsou shora zřetelně viditelné,jako patníky, sloupky, nebo značky. Samozřejmostí je bezpečnost okolo se pohybujících osob nejen z důvodu víření větru, prachových částic a volně uložených předmětů,“ uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová.

U široké veřejnosti převládá chybný názor, že vrtulník vzlétá jen výjimečně, navíc v případech úrazů a dopravních nehod. Avšak denní průměr se nyní pohybuje okolo 4 vzletů. „Co se indikací týče, nejen k nehodám a úrazům, ale vrtulník bývá vyslán také k závažným a život ohrožujícím interním a neurologickým stavům, jakými jsou akutní infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, nebo třeba náhlá zástava oběhu,“ doplnila mluvčí.

Zdroj:vz

 Nepřehlédněte