Který den v týdnu je nejrizikovější pro pracovní úrazy?

23.11.2022
Simona Knotková

Pracovní úrazy se v Česku nejčastěji stávají během prvního pracovního dne v týdnu, tedy v pondělí, před 11:00. Druhým rizikovým dnem je úterý. V průběhu týdne pak počty pracovních úrazů klesají. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) Richard Kolibač. Úřad eviduje v zemi každoročně přes 40.000 pracovních úrazů, v posledních dvou letech byl jejich počet kvůli koronavirové pandemii zhruba o 4000 – 5000 nižší.

Důvody, proč se nejvíc úrazů stává v pondělí, mohou být podle Kolibače nedostatečná koncentrace po dnech volna, rychlé zpracovávání nevyřízených zakázek z předchozího týdne či opětovné zahájení výroby. „Pokud se jedná o časové rozmezí pracovního dne, tak největší počet pracovních úrazů vznikne v čase mezi 10:00 a 11:00 a zde lze mezi možné příčiny zařadit snahu o dokončení práce před přestávkou, podcenění a nedodržování pravidel bezpečnosti práce zaměstnanci, menší koncentraci,“ uvedl mluvčí.

Pracovní úrazy jsou podle něj rovnoměrné rozprostřeny do celého roku. „Nejvíce jich připadá na červen a nejméně na prosinec a letní prázdniny,“ uvedl Kolibač. Nejvíce úrazů SÚIP eviduje ve strojírenství, stavebnictví a silniční nákladní dopravě a kurýrních činnostech včetně skladování.

„Z hlediska pracovních zkušeností jsou nejrizikovější skupinou noví zaměstnanci, protože nejvíce pracovních úrazů se stane v prvních třech letech zaměstnání. Rizikové jsou zejména počáteční měsíce během prvního roku v práci,“ uvedl Kolibač. Často jde podle něj o nástup do prvního zaměstnání po ukončení studia bez praktických zkušeností či o změny dlouhodobého zaměstnání s přechodem do nového oboru.

„Pracovní úraz utrpí nejčastěji zaměstnanci ve věku 21-30 let a 41-55 let. V případě první věkové skupiny patří mezi důvody nedostatečné pracovní zkušenosti či nedostatečná pozornost při práci,“ uvedl mluvčí. U druhé věkové skupiny je často za úrazy podcenění hrozících rizik u dlouhodobě prováděných prací, nedodržování pravidel bezpečnosti práce zkušenými zaměstnanci i fluktuace pracovníků.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte