Kubek: Covid-19 se stává nejčastější příčinou úmrtí. Nebezpečný je i pro mladé lidi

31.10.2020
Jan Štoll

Veřejnost je rozpolcena ve vnímání pravidel proti šíření covid-19. Proč by lidé měli dodržovat nařízená opatření?

Rozumím tomu, že lidé nevěří politikům, po těch tancích, kterých byli svědky, se tomu nedá divit. Měli by ale důvěřovat nám lékařům, protože tady jde skutečně o život. Covid-19 opravdu není žádná chřipka, stává se nejčastější příčinou úmrtí.

Na všechny druhy rakoviny dohromady dlouhodobě umírá přibližně 75 osob každý den, na nemoci srdce, mozkové mrtvice a podobně pak dohromady 140 osob. V posledních dnech na koronavirus umírá kolem 150 lidí. Situace je opravdu velmi vážná.

Chci poděkovat medikům a studentům zdravotních škol, všem dobrovolníkům, kteří nám pomáhají. Ta skutečně rozhodující pomoc je ale v rukou každého občana. Všichni bychom měli dodržovat protiepidemická opatření. Sedím-li doma, nemohu se nakazit a nemohu nakazit ani někoho jiného.

Pomohou tedy skutečně lidé omezením pohybu, a tedy třeba i nákupu potravin, šíření koronaviru?

To je velmi důležité, nakupovat jednou dvakrát týdně, jeden člen rodiny, vždycky samozřejmě mít nasazenou roušku a pokud možno používat rukavice. Rozhodně v obchodě neosahávat holýma rukama nějaké potraviny a desinfikovat si ruce. Zní to jednoduše ale právě ta nejjednodušší pravidla, mají největší význam.

Hygienici kontrolují přetížené zdravotníky na covid jednotkách. Přitom sami nestíhají trasovat kontakty nakažených

Onemocnění se šíří i mezi zdravotníky. Zvládají ještě nápor pacientů?

V současnosti je nemocných 16 500 zdravotníků, z toho více než 3 tisíce jsou lékaři a téměř 8 tisíc zdravotních sester. Pracovat musí i nakažení. Větší riziko než nedostatek lůžek je pro nás právě nedostatek personálu. Protože když nebudeme mít lékaře a zdravotní sestry, nebude mít kdo nemocné léčit. Lidé na sebe musí dávat pozor, musí zůstat zdraví. Tím nám pomohou.

Co znamená pro pacienty nařízení o omezení plánované péče?

Zdravotnictví vytvořilo určitou rezervní kapacitu tím, že jsme museli omezit veškeré plánované operace. Samozřejmě jsou zde i jiné nemoci. Je to pro lidi nepříjemné, oni teď musí čekat další měsíce na operaci třeba umělého kloubu, mají bolesti a nemohou chodit. Mě je těch lidí strašně líto. Za cenu jejich utrpení, jsme museli vytvořit určitou kapacitu pro lidi s covidem.

Přesto jsou zde stále lidé, kteří dostanou infarkt, mozkovou mrtvici, mají třeba autonehodu, a o ty se zdravotníci musí také postarat. To úplně nejstrašnější, čeho se my lékaři bojíme, je situace, kdybychom měli jedno volné lůžko a tři těžce nemocné, a museli bychom rozhodnout, kterého budeme léčit, a které dva ponecháme svému osudu.

Vláda nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Zavře obchody a služby

Názor, že covid je jen „chřipečka“ se stále objevuje. Potvrzují to lékařské poznatky?

Podle statistik je covid 20 až 30 krát závažnější, než ty nejtěžší formy chřipky, co se týká počtu zemřelých. Platí, že nejohroženější je skupina seniorů, ale obdobně jsou ohrožení lidé s přidruženými chorobami. Tady už se bavíme i o padesátnících, kteří jsou obézní, mají vysoký tlak nebo cukrovku. Těch je obrovské množství.

Co je ještě důležitější. Mladí lidé, kteří tuto chorobu prodělají bez závažnějších příznaků, i u nich se dokumentují změny na srdci a na plicích. Lékaři ještě neví, jestli jsou to trvalé změny. Může se stát, že ten, kdo ve 20 letech prodělá koronavirovou infekci, tak si ponese následky celý život. Celý život bude mít poškozené srdce nebo plíce.

Ta choroba je skutečně velmi závažná, v žádném případě ji nelze podceňovat.

Ošetřovné na děti má být 70 procent, prodloužení schválila SněmovnaNepřehlédněte