Velikonoční mozaika z Kutné Hory. Jak vypadaly oslavy v této zvláštní době?

Další fotky

Již podruhé se Velikonoce v Kutné Hoře musely obejít bez tradiční Sedlecké pouti. Někomu chyběla, někomu ne. I koledníci měli svá omezení. Věřící se měli lépe než vloni, kdy byly kostely zavřené. Letos byla kapacita chrámů omezena, k dispozici byl rezervační systém a větší počet obřadů. O připomínku tradic se postaraly i osadní výbory zdobením velikonočních stromů. Úsilí oživení bylo znát na více místech. Pokusíme se ukázat, že platí #horažije.

FOTO: Velikonoční mozaika z Kutné Hory

Velikonoční mozaika z Kutné Hory - Obřady chrám sv. BarboryVelikonoční mozaika z Kutné Hory - velikonoční stromVelikonoční mozaika z Kutné Hory - velikonoční stromVelikonoční mozaika z Kutné Hory - velikonoční stromyVelikonoční mozaika z Kutné Hory - velikonoční výzdoba
Další fotky
Velikonoční mozaika z Kutné Hory - Cyklostezka VrchliceVelikonoční mozaika z Kutné Hory - Boží hrobVelikonoční mozaika z Kutné Hory - dárky pro zdravotníkyVelikonoční mozaika z Kutné Hory - Spolkový dům výlohaVelikonoční mozaika z Kutné Hory - 20210404_172726Velikonoční mozaika z Kutné Hory - 20210404_172329uVelikonoční mozaika z Kutné Hory - Pomlázky budouVelikonoční mozaika z Kutné Hory - Venkovní hra GruntaVelikonoční mozaika z Kutné Hory - Kostel sv. JakubaVelikonoční mozaika z Kutné Hory - 20210405_153112Velikonoční mozaika z Kutné Hory - 20210405_155354Velikonoční mozaika z Kutné Hory - 20210405_152454

Příchod velikonočního času ohlašuje Květná neděle. Letos připadla na 28. března. Před každými svátky je zvykem uklidit. Letos akce Ukliďme Česko vyšla z tohoto pohledu úplně optimálně na sobotu právě před Květnou nedělí. Akce měla značnou odezvu, připojili se organizace jako spolek Denemark, Hlízovský unikátní spolek nebo skauti, osadní výbory i jednotliví občané. A tak procházky velikonoční přírodou byly o to příjemnější. Nejen přírodou, i městem. Také proto, že osadní výbor Vnitřní město byl iniciátorem zdobení velikonočního stromu na náměstí. Podobně osadní výbor Šipší povzbudil ke zdobení stromů na náměstíčku v Šipší. Zapojila se i ZŠ Jana Palacha. Tady se podařilo ozdobit stromy dokonce čtyři. Výzdobu je možné najít i v okolí Kutné Hory. Například v Hořanech vás u cesty přivítají dřevění zajíci a ozdobený strom.

Takzvaná Škaredá středa připadla na poslední březnový den. Kromě jiného měla být v tento den oficiálně dokončena cyklostezka Vrchlice. Ta skutečně v provozu byla. Přesto budí rozpaky. Obyvatelé nerozumí příliš tomu, proč je polovina asfaltová a polovina mlatová. V okolí stojí ještě stroje a je patrné, že práce tu bude ještě dost.

Na Zelený čtvrtek se dočkal personál kutnohorské nemocnice poděkování a povzbuzení v podobě sedmdesáti balíčků s vitaminy, ovocem a srdíčky s různými citáty. Akci připravila Římskokatolická farnost Kutná Hora. Tento den také začaly velikonoční obřady v kutnohorských chrámech. Zájemci museli využít registrační systém, do chrámu sv. Barbory mohlo přijít 50 lidí na jednu bohoslužbu, do sedlecké katedrály 40. Některé obřady se opakovaly vícekrát, aby se lidé mohli vystřídat. Byly zajištěny i online přenosy a to nejen katolických bohoslužeb. V katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci byla na Velikonoční pondělí sloužena tradiční poutní mše svatá.Na Velký pátek proběhla Velikonoční stezka sokolíčků pro oddíl nejmenších dětí s rodiči T.J. Sokol Kutná Hora. Na trati dlouhé 2 km byly připraveny úkoly znalostní i sportovní, vše laděné hravou formou. Nebyla to jediná venkovní hra, ještě před začínajícími svátky připravily podobné aktivity například mateřské školy.

Na Bílou sobotu byla k rozjímání otevřena kaple Božího Těla u chrámu sv. Barbory, kde byl připraven Boží hrob. Starodávný prostor a velmi vkusná instalace sochy mrtvého Krista spolu s monstrancí, květinami a svícemi skutečně přiváděly k zamyšlení nad smyslem a hodnotou života.

Sváteční dny i přes proměnlivé počasí lákaly lidi k procházkám a pobytu venku. Kdo chtěl, mohl ve výlohách, na plakátovacích plochách, u výdejních okének i na stromech v okolí vidět úsilí o oživení prostoru, kterému protiepidemická opatření odebrala kus života. Občas se objevil i projev rezignace nebo naštvanosti, ale toho bylo výrazně méně. Naopak, kluci dávali najevo, že tradiční pomlázku prostě jen tak pominout  nelze.

O to nejdůležitější se postarala sama příroda. Ať už paprsky slunce odrážející se od kříže na kostele sv. Jakuba nebo kvetoucí květiny. Zejména pampelišky. Ty jsou letos zvlášť důležité, jak se vyjádřil biolog Flégr v podcastu na Seznamu: „Až rozkvetou pampelišky, myslím, že čísla do pár dnů klesnou.“  Přejme si, aby měl pravdu.

17.3.2021
Již zítra se sejde valná hromada OFS Kutná Hora, během které proběhnou volby do Výkonného...
12.3.2021
Bezprostřední okolí Kutné Hory se potýká nejen s klasickým jarním blátem, ale jako každoročně i...
5.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
5.3.2021
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřuje vstup Městyse Suchdol do Vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč. Ten...
4.3.2021
Protiepidemická opatření dnes a před čtyřmi stoletími mají mnoho společného i mnoho odlišného. Otec a...
Zámek ve Zruči nad Sázavou
18.2.2021
V době šíření koronavirové infekce pomáhají psychice i imunitě procházky na čerstvém vzduchu. Příjemnou procházku...
statické tříkrálové pokladničky
4.2.2021
Od prvního do dvacátého čtvrtého ledna 2021 probíhala v České republice tříkrálová sbírka do tzv....
3.2.2021
Náročná doba zastavila kulturní život všude na světě. Není divu, že i akce připravené k...
18.12.2020
Za krajně nejasných okolností odhlasovali zastupitelé městyse Suchdol 17. prosince převod 2 milionů korun, vodovodu,...
13.12.2020
Zastupitelé městyse Suchdol v okrese Kutná Hora budou 17. prosince hlasovat o převodu vodovodu a...
Středisku Atrium sídlí v bývalé školce
11.12.2020
Oblastní charita Kutná Hora, největší nezisková organizace na Kutnohorsku, působí již více než čtvrt století....
Reklama