Liberecký kraj zahájil unikátní projekt monitoringu budov v blízkosti kontroverzního polského hnědouhelného dolu Turów. Do 18 objektů v Hrádku nad Nisou a Heřmanicích byly nainstalovány speciální přístroje – sklonoměry, které budou po dobu deseti let sledovat případné pohyby staveb.
Jako první přišla na řadu kaple Panny Marie Pomocné v Uhelné, která leží nejblíže dolu na české straně hranice. Technici na její zdi ve čtvrtek připevnili dva sklonoměry. Před samotnou instalací proběhlo důkladné zdokumentování aktuálního stavu budovy.
Náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Klápště vysvětlil, že cílem projektu je zjistit, jaký vliv má těžba v dole na statiku okolních staveb. „Pokud se prokáže negativní dopad, bude možné řešit s těžařem náhradu škod,“ uvedl Klápště. Kromě obecních a soukromých budov mají další zájemci stále možnost se do projektu zapojit.
Sklonoměr je nenápadné zařízení velikosti mobilního telefonu, které dokáže měřit odchylky od vodorovné roviny. Díky baterii s výdrží až čtyři roky a dálkovému přenosu dat umožňuje dlouhodobé sledování chování staveb. Petr Karlín z firmy GeoTec-GS, která instalaci provádí, upřesnil: „Budeme schopni vidět, jak se objekty chovají v dlouhodobém horizontu a zda se objevuje trend naznačující možné ovlivnění těžbou.“
Důl Turów, který zásobuje uhlím sousední elektrárnu, plánuje těžbu až do roku 2044. Rozšíření dolu na 30 kilometrů čtverečních vyvolává obavy obyvatel na české straně hranice. Ti se obávají ztráty podzemní vody, zvýšené prašnosti, hluku i poklesu půdy.
Monitoring budov je financován z Fondu Turów, který vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby. Fond spravovaný Libereckým krajem disponuje částkou 35 milionů eur, z níž již byly podpořeny projekty na zajištění pitné vody pro příhraniční oblasti. V současnosti je na účtu fondu včetně úroků přibližně 757 milionů korun.
Zdroj: ČTK