Láká vás včelaření? Poradíme vám, jak začít

Včelaření je krásný a prospěšný koníček. Začít včelařit je mnohem snadnější než by se na první pohled mohlo zdát. I když včelaření vypadá jako složitá věda, není nutné do všeho proniknout okamžitě. Pro začátek stačí jen několik základních znalostí a chuť učit se novým věcem.

Na samém začátku byste měli vědět, zda nemáte alergii na včelí bodnutí. Poraďte se s praktickým lékařem, který vám případně doporučí základní přípravky a léky, které byste měli mít doma pro případ, že byste najednou dostali více žihadel. Pro začátek si pořiďte alespoň klobouk, kulku nebo závoj, kterými si ochráníte obličej a krk.

Pro začátek pět včelstev

Nejdříve vás napadne otázka, kam umístit včelín. Ideálně je to na místě, kde budou mít včely dobré snůškové podmínky a kde nebudou nikomu vadit. Umístění včelstev je nutné řešit vždy s ohledem na sousedy. Včely totiž zdroje pylu, nektaru a vody hledají v celém svém okolí a plot za překážku nepovažují.

Úřední souhlas sousedů nepotřebujete. Podle zákona jste ale jako včelař – chovatel hospodářského zvířete – povinen nahlásit své stanoviště příslušné veterinární správě, registrovat včelstva v registru hospodářských zvířat a ohlásit stanoviště včelstev v registru půdy.

Včela svým okem dokáže uhlídat letiště, pamatuje si totiž tváře. Co o včelách nevíte?

Kolik včelstev si poprvé pořídit a jaké stanoviště je pro umístění včelína vhodné? Ideální počet je pět včelstev. Vhodné stanoviště je někde mimo rodinnou zástavbu. Neobhospodařovaná louka, zanedbaná zahrada, nevyužitý kousek pozemku poslouží stejně jako větší pozemek zarostlý křovím někde na okraji lesa. Vhodné je, pokud je poblíž vodní plocha.

Kdy začít?

Nejvhodnější dobou pro začátek s včelařením je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění, jaký je čilý letový provoz je kolem česna v létě. Zažijete možná i nepříjemné chvíle, když se některé včelstvo vyrojí a roj uletí, protože začátečník ještě nemá dostatek praktických zkušeností. Nákup včelstva v létě nebo na podzim lze začátečníkovi doporučit, pokud má možnost sehnat kvalitní silné včelstvo s mladou výkonnou matkou. Prožijete pak vývoj včelstva přes zazimování až do vytváření zimního chomáče s posledními letovými dny. Nemusíte se pak o včelstva starat tak intenzivně jako když si pořídíte včely na jaře. Na podzim je s včelami práce méně. Podzim končí odklizením krmítek a přípravou včelstva na blížící se zimu. Nákup včelstva v zimě nemá příliš smysl. Včelstvo v zimě potřebuje klid a nemá být rušeno.

Včelí první pomoc: Propolis se užívá tisíce let, jeho protinádorové účinky věda odhaluje až nyní

Kam pro radu a pomoc?

Jediným povoleným druhem v Česku je včela kraňská. Je to velmi mírná včela vhodná i do velkých zahrad. Dovede výborně využít zdroje nektaru. Není ale nejvhodnější na snůšku medovicových (lesních) medů. Nejlepší je vybrat si ve včelařské inzerci nabídky některého z končících včelařů a odkoupit od něj včelstva i s včelíny a nářadím, pořídit si oddělky nebo roje. Nakupovat starší včelstva se vyplatí jen zkušenému včelaři. Pozná, v jakém zdravotním stavu včelstva jsou.

Odborné včelařské kurzy pořádají většinou místní a okresní organizace včelařů. Finanční pomoc byste mohli získat na příslušném krajském úřadu. Další možností jsou dotace z Evropské unie, pokud je chcete využít, můžete se obrátit na Český svaz včelařů.

Dnes, 11:15
Vesnický šaman a léčitel je skutečně nervózní. To se mu už nestalo dlouhá léta. Jeho...
Dnes, 06:47
Když se Ondřeje Gregora Brzobohatého ptám, co ho v posledních měsících zaměstnává, okamžitě začíná chrlit...
Dnes, 06:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:30
Komiks je specifickým uměleckým médiem často označovaným jako deváté umění. Jeho hlavním znakem je chronologicky...
Včera, 19:09
Na farmářském trhu mangold určitě nepřehlédnete. Velké zelené listy s krásně barevnými řapíky, které mohou...
Včera, 14:48
Oblíbené prázdninové destinace se pomalu otvírají Čechům. Jak padají čísla nakažených, tím více se otvírá...
Včera, 14:12
Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a navyšovat kapacity center velkých.
Včera, 10:10
Konečně! Po tvrdých lockdownech a tvrdých vládních opatření se začínají pomalu otevírat naše hrady a...
Včera, 06:41
„Doufám, že mě Werich nebude chodit strašit,“ směje se Václav Kopta ještě před tím, než...
Včera, 04:44
Naše tělo i psychika dostaly během zimy zabrat bez ohledu na to, jestli jsme prodělali...
Včera, 04:36
Neofunkcionalistická budova, která Praze přinesla veliký věhlas, slaví čtyřicáté narozeniny. I díky ní se Praha...
Reklama