Včela svým okem dokáže uhlídat letiště, pamatuje si totiž tváře. Co o včelách nevíte?

Jen v Česku najdeme na šest set druhů včel. I když se vám jednotlivé druhy možná pletou, včely dokážou celkem dobře rozpoznat nás lidi. Jsou schopné poznat člověka podle tváře a ještě si ho zapamatovat.

Včely létají rychlosti osm metrů za vteřinu, každou minutu stihnou sednout na 10 květů. A než nasbírají kilo medu, nalétají se tak moc, jako kdyby sedmkrát kolem dokola obletěly rovník. Nebýt včel a jejich opylování květů, neměli bychom ovoce. A je toho mnohem víc, co dokážou.

Včela si pamatuje tvář

Nejenom, že může včela rozeznat vaši tvář. Ještě navíc si vás bude pamatovat. Sice vám to neřekne, ale teď už možná víte, proč za vámi včelky budou létat i poté, co už nejste celí ulepení od sladkého nápoje, který jste si na sebe právě vylili. No, zkrátka vy se umyjete, ovšem včelky už si pamatují vaši tvář, kterou si spojili se sladkým pitím.

Malá lžička medu, velký zázrak pro zdraví. 6 důvodů, proč si ho dopřát

Člověk umí rozeznat tváře, za tuhle schopnost zodpovídá specializovaná část koncového mozku. Podle doktora Adriana Dyera z australské Monashské univerzity mají tuhle schopnost i včely. Jsou totiž známé tím, že si pamatují jednotlivé druhy květů. Dyer zkoumal to, jestli umí poznat i lidské tváře. Proto podstrčil včelám fotografie několika tváří. Ale jen u jedné tváře jim připravil odměnu v podobě cukerného roztoku.

A po chvíli se opravdu projevila změna. Včely se naučily k jednomu portrétu chodit častěji. Odborníci proto zkoušeli fotky přesouvat. Nakonec sebraly včelám i cukerný roztok. Ale přesto včely neustále navštěvovaly stejný portrét. A ne jenom chvilku. Létaly k němu ještě celé dva dny. Dokážou si tedy spojit lidskou tvář s odměnou.

Granátové jablko jako elixír mládí. Jak je možné, že tak účinně zpomaluje stárnutí?

Pro včely jsme podivné květiny

To však experty překvapilo. Včelí mozek má jen necelý jeden milion neuronů, což odpovídá setině lidského mozku. To experty zmátlo, mysleli si totiž, že jejich schopnosti odpovídají částem našeho lidského mozku. Ukázalo se ale, že to dokážou s mnohem jednodušším seskupením neuronů. „Včely si tváře neuvědomují. Naše tváře jsou pro ně jen značně podivnými květy,“ dodal k tomu etolog James Gould, který se podílel na výzkumu ohledně včelího rozpoznávání květů.

Není to ale zase tak „slavné“ jak to vypadá. Některé včely totiž nemohly obličej rozpoznat, pokud se snímek otočil o 30 stupňů. Sladký roztok našly jenom ty včely, které viděly portrét minimálně ze dvou úhlů. Včelí mozek by tak měl zvládnout interpolaci, tedy, poskládat si z více obrázků tváře to, jak by měla celková tvář vypadat.

Nepijete pivo, ale přesto máte pivní pupek? Může za to káva

Včela uhlídá letiště

Díky tomu, že včela pozná a udrží si v paměti tvář, je včelí oko zajímavé pro vývojáře softwaru. Programům se totiž nedaří lidské tváře rozpoznat. Včely to ale dokážou. Výsledky Dyerova týmu tak podařily vylepšit bezpečnostní technologie u počítačů – skenování tváře, které už možná znáte. Možnosti jsou ale o to širší – uvažuje se o kamerách na letištích, které by prohledávaly davy a pomáhaly odhalovat hledané osoby a zločince.

Zajímavost: Včely rozlišují všechny barvy, vnímají ultrafialové záření. Nevidí však červené světlo, proto si někteří včelaři svítí červenou žárovkou, aby je nerušili.

Dnes, 10:05
Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v...
Dnes, 09:50
Apokalyptické vize, kdy „stroje“ převzaly kontrolu nad naším světem, které známe z nejrůznějších filmů, se...
Dnes, 07:14
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:14
Matky, které z různých důvodů nekojí své děti, by se již brzy mohly dočkat alternativy....
Dnes, 07:08
Nejvyšší správní soud (NSS) zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva zdravotnictví z letošního...
Dnes, 06:57
Píše se 8. únor 1600 a před papežskou komisí v Římě stojí obviněný italský filozof...
Včera, 15:40
Pátrání po šestnáctiletém chlapci, který se ztratil v Sajanech, skončilo tragicky. Mladíka sežral medvěd.
Včera, 14:37
I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na...
Včera, 13:21
Před několika dny proběhla světovými médii zpráva o senzačním narození desaterčat. Jak se ale nyní...
Včera, 10:46
Příroda umí být nemilosrdná, ale i varující. Dokáže napovídat tomu, kdo je vnímavý. Třeba takové...
Včera, 09:51
Prezident Miloš Zeman stále považuje stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu za chybu. Je třeba ji...
Reklama