Legendární Kilometrovka se dočká obnovy. Plzeň plánuje záchranu 130 let staré aleje

14.9.2021
Andrea Jančová

V takzvaném ochranném pásmu Kilometrovky budou odborníci pracovat už letos na podzim. Cílem veškerých pěstebních opatření je postupná regenerace a záchrana historické aleje. Plán na postupnou obnovu mají odborníci až do roku 2035.

„Ve vybraném úseku aleje byl proveden detailní průzkum stavu stromů. Jejich zdravotní stav a jeho vliv na provozní bezpečnost byl vyhodnocován i pomocí dat získaných z měření akustickým tomografem, který zobrazuje rozsah poškození a dutin uvnitř kmenů jednotlivých stromů. Kosterními dřevinami vybraného úseku jsou převážně letité olše. Bohužel, často v důsledku infekce dřevními houbami, mají defekty a také dutiny a představují bezpečnostní riziko.,“ uvedla arboristka ze Správy veřejného statku města Plzně Kamila Kindlová.

Postupně by mělo být odstraněno až 20 stromů ale vysazeno jich bude více než 40.

Na lochotínských loukách v údolí Mže byla alej Kilometrovka vyměřena okrašlovacím spolkem v roce 1892 a o rok později byla vysázena. Vzniklo tak dvouřadé stromořadí s výhledy do krajiny. Dnes je 1077 metrů dlouhá alej pro Plzeňany oblíbenou pěší i cyklistickou trasou.

Zdroj: vz/Plzeň.euNepřehlédněte