Lékařská komora vyzývá k lockdownu a zavedení povinného očkování. Pustila se i do černých ovcí mezi doktory

22.11.2021
Jan Štoll

Epidemická situace je v současnosti v ČR mimořádně vážná. Česká lékařská komora vyzvala politiky, aby v nejkratší možné době zavedli celostátně platná opatření směřující ke snížení kontaktů mezi lidmi, která jsou všeobecně označovaná jako „lock down.

Komora se na tom shodla na sobotním představenstva v Praze. „Podporujeme, aby byl v maximální možné míře aplikován systém „home office“. Podporujeme opatření, která budou motivovat občany k dodržování karanténních opatření, a to i v případě osob očkovaných. Za účelem podpory očkování přitom doporučujeme zbytečně neomezovat osoby, které jsou řádně očkované nebo prokazatelně prodělaly nemoc Covid-19 v uplynulých 6 měsících,“ uvádí ČLK ve stanovisku.

Vymezila se i proti relativizování přínosů očkování v řadách lékařů. „Zejména žádáme všechny lékaře, aby podporovali očkování včetně podávání posilovacích dávek očkování a aby neškodili svým pacientům šířením nepodložených pochybností o účinnosti a bezpečnosti očkování,“ uvádí ČLK.

Komora volá dlouhodobě po zavedení povinného očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. Doporučuje jej i pro zaměstnance škol. Teď se jasně vyjádřila i na adresu plošného očkování proti covidu u dospělých. „Představenstvo ČLK podporuje přijetí takových legislativních změn, které v co nejkratší době umožní zavést v ČR povinné očkování proti nemoci Covid-19 pro osoby starší 18 let, pokud tyto nemají opravdu závažné zdravotní kontraindikace pro očkování, které jim prokazatelně může zachránit život,“ dodává komora.Nepřehlédněte