Letecký modelářský den v Drozdově měl velký úspěch! Co všechno bylo k vidění?

12.7.2021
Redakce

Organizace SAM – Society of Antique Modellers sídlí v USA a má v jednotlivých státech své odnože – chapters. Sdružuje modeláře, kteří staví repliky historických modelů, většinou s dobou vzniku před rokem 1950. Tyto modely se staví z původních materiálů a jediný rozdíl od originálu je ten, že původní modely létaly jako volné, nyní se ovládají vysílačkou.

Radoslav Čížek, Mistr sportu a člen síně slávy Letecké Modelářské Asociace žil v Kamenných Žehrovicích na Kladensku. Byl to jeden z nejznámějších modelářů ČSR. V období druhé světové války začal modelařit a v padesátých letech minulého století založil modelářský klub, kdysi „nejznámější modelářský vesnický klub v ČSR“, který funguje dodnes. Po Sametové revoluci, založil v devadesátých letech klub SAM 95. Letos by se dožil sta let.

Letecký modelářský den v Drozdově. Zdroj: SAM 95 Bohemia

Soutěž se v Drozdově uskutečnila díky spolupráci drozdovských a žehrovických modelářů na mládežnické úrovni. Soutěže se zúčastnilo dvacet modelářů s více jak třiceti modely. Soutěžilo se ve třech kategoriích rádiem řízených větroňů a byly zde vidět konstrukce z ČSR i zahraničí. Převládaly ovšem modely z konstrukčního pera R. Čížka.

Počasí bylo příznivé, slabý vítr a vzestupné vzdušné proudy jsou ideální pro bezmotorový let. Odpovídaly tomu kvalitní výkony. Soutěže se zúčastnil i úřadující Mistr Evropy v královské kategorii velkých historických větroňů Roman Fousek, mimochodem také z Žehrovic a s modelem konstruktéra Čížka.

Odpoledne soutěž skončila. Předaly se diplomy a velký putovní pohár pro vítěze hlavní kategorie. Velký dík patří drozdovským modelářům za poskytnutý azyl a obci Kamenné Žehrovice, která tuto soutěž dlouhodobě sponzoruje.

Tak na shledanou zase za rok!

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia z.s.

Zdroj:vz


Témata:

Nepřehlédněte